Shopping cart

Subtotal $0.00

View cartCheckout

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Životinje

Šišmiši – naši saveznici u borbi protiv komaraca

22. kolovoz 2024.3 Minuta čitanja

Kada vas neko pita za šišmiše mala je šansa da će prva pomisao biti koliko komaraca pojedu. Međutim, na njih treba da gledamo kao na dragocjene saveznike u borbi protiv dosadnih komaraca. Bez njihove pomoći situacija sa komarcima bi bila mnogo teža. U svijetu postoji oko 1100 vrsta , a polovina je u opasnosti od izumiranja ili u naglom padu broja zbog erozije njihovog prirodnog staništa. Velika upotreba pesticida i drugih toksičnih materija dovodi do nagomilavanja ostataka u njihovoj hrani, što na kraju dovodi do smanjenja populacije šišmiša. Mogu da žive od pet do petnaest godina. Ne žive samotnjačkim životom već formiraju kolonije.

Tihi radnici

Šišmiši predstavljaju jednu od najefikasnijih prirodnih metoda za kontrolu populacije komaraca. Njihova sposobnost da koriste ultrazvuk za navigaciju i lov, poznata kao eholokacija, omogućava im da u mraku prepoznaju prisustvo i kretanje insekata. Ova tehnika im omogućava da precizno lociraju plijen i eliminiraju ga u letu. U toku noći mogu da pojedu između 2.500 i 8.000 insekata i zbog toga su ključni za održavanje bioravnoteže. Smatra se da u toku noći pojedu oko 1.500 insekata veličine komarca. Kontrola populacije komaraca pomaže u smanjenju bolesti koje ovi insekti prenose. Osim toga, šišmiši pomažu u oprašivanju biljaka i širenju sjemena, što doprinosi biodiverzitetu i zdravlju naših biljnih zajednica.

Saradnja sa šišmišima

Ako želite da ih privučete u svoje dvorište, baštu/vrt, voćnjak možete im pružiti odgovarajuće uslove za život. Postavljanje kućica za šišmiše može biti odličan način da im omogućite sklonište. Ove kućice trebaju biti postavljene visoko, na mjestima zaštićenim od direktne sunčeve svjetlosti, da im obezbijede sigurno sklonište.

Ako osušena stabla na vašem imanju ne predstavljaju opasnost, ostavite ih. Ona pružaju prirodna skloništa za šišmiše, ptice i druge sisare i mogu biti odlično mesto za izgradnju njihovih gnijezda i savršeno okruženje za razvoj.

Obezbijedite pitku vodu za šišmiše.

Neka vaše dvorište ostane što prirodnije. Izbjegavajte upotrebu sintetičkih pesticida i hemikalija. Ako koristite sredstva za kontrolu komaraca, primjenjujte ih samo tokom dana i blizu površine zemlje kako biste smanjili rizik za šišmiše. Posadite drveće i vinovu lozu kako biste pružili prirodna skloništa i zaklon za šišmiše tokom dana. Napravite vrtno jezero, jer će ono privući mnoštvo insekata.

Sadite začinsko bilje i cvijeće koje privlači noćne insekte Cvijeće poput noćurke i slatke rukole oslobađa miris u večernjim satima, privlačeći insekte i pružajući šišmišima lak obrok. Takođe, začinsko bilje kao što su vlasac, menta i majoran može privući različite vrste insekata.

Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/bat-flying-fox-vampire-language-1268650/

Related Tags:

Comments are closed

Povezani članci