Mladi izdanci bambusa ističu se u krajoliku Auvergnea, prenosi AFP (LinfoDurable). Julien Léger, organski poljoprivrednik, je prije dvije godine je posadio 1.800 biljaka Phyllostachys edulis, sorte divovskog bambusa iz Kine, kako bi pronašao novi izvor prihoda. Zbog krize u organskoj poljoprivredi, smatra da je bambus odlična opcija za diverzifikaciju, jer se bere zimi, ostavljajući mu više vremena za druge poslove tokom godine.
Višenamjenski usjev
Bambus se može koristiti u raznim industrijama, uključujući hranu, građevinarstvo, tekstil i kao zamjenu za plastiku. Osim toga, ova biljka izdvaja velike količine CO2, što omogućava poljoprivrednicima da prodaju „kredite“ na tržištu ugljika. Iako postoje zabrinutosti o monokulturama, u Francuskoj je zasad pod bambusom veoma mali.
Pokretanje uzgoja košta između 6.400 i 30.000 €/t, a Léger je kontaktirao italijansku kompaniju OnlyMoso, koja pomaže poljoprivrednicima u uzgoju divovskog bambusa. Vjeruje da će njegova investicija biti isplativa, s mogućnošću ostvarivanja prihoda od 2.500 € za karbon/ugljenik do kraja godine.
Nicolas Roa, arborista iz Puy-de-Dômea, takođe planira da započne uzgoj bambusa. Ističe da u ovoj biljci nema otpada, jer se svi dijelovi mogu koristiti za kompostiranje ili kao pokrivač zemljišta. Smatra da bi vlasti trebale da pruže podršku ovoj proizvodnji, posebno u svjetlu klimatskih promjena koje zahtijevaju prilagođavanje usjeva.
Foto: Pixabay
Comments are closed