Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Životinje

Bubamare – naši saveznici

1. srpanj 2024.2 Minuta čitanja

Bubamare su nezamjenjivi saveznici u zaštiti povrća i drugih usjeva.

Glasnici sreće

Ne postoji insekt koji toliko povezujemo sa pozitivnim nagovještajem sreće kao što je to bubamara. Ovaj mali insekt crveno-crne boje je od izuzetne koristi u poljoprivredi, zbog regulisanja broja štetočina koje koristi za ishranu. Na njenom meniju su brojni insekti; lisne uši, grinje i druge štetočine mekanog tijela. Odrasle jedinke mogu pojesti impresivnih 60 do 100 lisnih uši dnevno, dok larve pojedu i do 400 lisnih uši dnevno. U toku 1 h larve mogu pojesti do 40 lisnih ušiju.

Efikasno su sredstvo za zaštitu gajenih biljaka od štetočina i doprinose očuvanju ekološke ravnoteže. Ne treba ih ubijati. Njihova prisutnost smanjuje potrebu za našom intervencijom i posezanjem za insekticidima.

Njihova brojnost opada jer su osjetljive na zagađenje vode, zemljišta i zraka. Izuzetno su osjetljive na primjenu pesticida, prisustvo teških metala i drugih otrovnih materija. Brojnost populacije nam pokazuje koliko je neki ekosistem zdrav.

U svijetu postoji oko 5.000 vrsta, a tijelo je okruglo i dostiže veličinu do 10 mm. Veliki je problem što dosta ljudi ne razlikuje njihova jajašca od jaja krompirove zlatice i uništava ih.

Kako privući bubamare u baštu?

U pomoć možemo pozvati biljke, jer neće odoljeti njihovim mirisima. Posijte i ostavite da cvjetaju kopar/mirođija, komorač, origano, stolisnik/hajdučku travu, timijan, vratić, korijander. Kada bubamare dođu u vašu baštu primijetićete povećanje broja parazitskih osica koje parazitiraju štetne insekte.

Foto: Wikimedia/By Gilles San Martin from Namur, Belgium – Coccinella quinquepunctata, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32987060

Related Tag:

Comments are closed

Povezani članci