Nedavno je na svijet došla Hilda, tele iz stada Langhill putem vantjelesne oplodnje (IVF) predstavlja značajan napredak u genetskoj modifikaciji stoke, s posebnim fokusom na smanjenje emisije metana, prenosi Independent. Naučnici i veterinarski stručnjaci smatraju ovo dostignuće ključnim za ubrzanje održivosti mliječne industrije, koja je pod sve većim pritiskom da smanji svoj ekološki otisak.
Genetsko poboljšanje za efikasnost u smanjenju metana
Hilda nije samo prvo tele koje je rođeno koristeći IVF, već je i prvi predstavnik svoje generacije koji je genetski modifikovan kako bi smanjio proizvodnju metana. Ovaj proces, koji uključuje oplodnju jajnih stanica u laboratoriji, omogućava bržu selekciju životinja sa željenim genetskim osobinama. U slučaju Hilde, to je efikasnost u smanjenju metana, plinova koji su glavni uzročnici globalnog zagrijavanja. Korištenje ove tehnike, koja uključuje oplodnju jajnih stanica Hildine majke u laboratoriji, znači da je sljedeća generacija stada stigla osam mjeseci ranije nego što je ranije bilo moguće.
Profesor Richard Dewhurst, iz Škotskog poljoprivrednog koledža SRUC, naglašava da će ovaj napredak omogućiti ubrzan razvoj stoke koja proizvodi manje metana, čime će se direktno doprinositi smanjenju emisije stakleničkih plinova. Ovaj tehnološki iskorak može imati dugoročne koristi, jer stvorena nova generacija stoke može brže povećati efikasnost u smanjenju emisija, a time i doprinose održivosti mliječne industrije.
Ovaj revolucionarni projekt Cool Caws predstavlja ključni korak prema smanjenju ekološkog uticaja poljoprivrede, što je od vitalnog značaja u borbi protiv klimatskih promjena.
“The birth of Hilda is potentially a hugely significant moment for the UK dairy industry.”
Vets working on a project to breed more environmentally-friendly cows have said the birth of a calf using IVF could accelerate the dairy industry’s journey to net zero pic.twitter.com/ivp3qpGDRr
— PA Media (@PA) January 2, 2025
Foto: Print Screen/ X
Comments are closed