Plastenici stvaraju optimalne uslove za uzgajanje povrća, ali s vremenom se u njima nakupljaju biljni ostaci, prašina, patogeni i štetočine. Svi ovi faktori mogu negativno utjecati na zdravlje vaših biljaka. Stoga je jesenje čišćenje i priprema staklenika za zimu ključna za uspjeh u sljedećoj sezoni.
Prvi korak je uklanjanje biljnih ostataka
Nakon što završite berbu, prvi korak je uklanjanje svih biljnih ostataka. Ovo uključuje ostatke nadzemnih biljnih dijelova, korijenje, opale plodove i korov. Biljni ostaci mogu biti izvor prouzrokovača biljnih bolesti za narednu sezonu i mjesto skrivanja i prezimljavanja štetočina, stoga ih je važno potpuno ukloniti. Zdrav organski materijal možete staviti na kompostnu hrpu, dok biljni otpad sa simptomima bolesti treba spaliti.
Nakon što ste uklonili sve ostatke, iznesite van sve alate i opremu koji ste koristili. Sklonite crijeva za navodnjavanje i očistite sistem za navodnjavanje. Uklonite špage, vezice i mreže kojima ste biljke podizali u vis.
Pranje i dezinfekcija
Nakon mehaničkog čišćenja, potrebno je temeljito oprati sve površine unutar i van plastenika. Foliju za prekrivanje i armaturu operite sapunicom i izaperite. Za dezinfekciju folije možete iskoristiti 3 % rastvor bakar sulfata. Ako je armatura drvena, koristite 5 % rastvor bakarnog sulfata. To će spriječiti rast mahovine i lišajeva. Ili koristite gašeni kreč. Možete napraviti sredstvo od 1,5 do 2 kg kreča po kanti vode i bakrenog sulfata u količini od 150 do 200 g. Ako imate plastenik sa folijom i metalnom armaturom: razrijedite 400 g izbjeljivača sa 10 l vode i tretirajte rastvorom.
Za dezinfekciju možemo koristiti dimljenje pomoću duvanskih štapića koji zahvaljujući nikotinu neutrališe štetočine i patogene. Plastenik se zatvori i ostaje zatvoren nekoliko sati nakon zadimljavanja. Postupak se ponavlja za sedam dana.
Koriste se i sumporne dimne bombe koje su efikasne u uništavanju bakterijskih infekcija, gljivica i insekata u zatvorenom plasteniku. Koristi se prema navodu proizvođača. Međutim, sumporni dim može biti vrlo toksičan, stoga je važno koristiti zaštitnu opremu i provjetriti plastenik nakon tretmana.
Foto: https://pixabay.com/photos/agriculture-greenhouse-grow-981586/
Comments are closed