Vlada Novog Zelanda nedavno je donijela značajnu odluku da odustane od planiranog poreza na emisiju metana u poljoprivredi, što je predstavljalo prekretnicu u njihovom pristupu klimatskim promjenama i upravljanju poljoprivrednim sektorom.
Podržati svoje poljoprivrednike ili proizvodnju preseliti u inostranstvo
Ova odluka uslijedila je nakon snažnog otpora poljoprivrednika i njihovih predstavnika koji su isticali da bi takav porez negativno utjecao na njihove prihode i ekonomsku održivost, posebno uzimajući u obzir da je poljoprivreda jedan od glavnih izvora stakleničkih gasova u zemlji.
„Nema smisla premještati poslove i proizvodnju u inostranstvo, dok zemlje sa manje karbona/ugljenika proizvode hranu za svijet“, rekao je jedan poslanik.
Prednost data tehnološkim inovacijama
Umjesto toga, nova politika Vlade usmjerena je na poticanje tehnoloških inovacija i prilagodbi u poljoprivredi kako bi se smanjile emisije metana. Očekuje se da će se poticati investicije u istraživanje i razvoj novih tehnologija koje mogu pomoći u smanjenju emisija, kao što su poboljšana prehrana stoke ili tehnike za upravljanje stajskim đubrivom. Ova promjena odražava prilagodljiv pristup Novog Zelanda u borbi protiv klimatskih promjena, s namjerom da se balansira zaštita okoliša s podrškom ključnim industrijama zemlje.
Prethodno planirani porez na emisiju metana bio je dio šire strategije za smanjenje emisija ugljikovodika/karbohidrogena u skladu s ciljevima Pariškog sporazuma. Metan koji dolazi iz probavnog sistema stoke smatra se značajnim faktorom globalnom zagrijavanju, ali je vlada odustala od implementacije nakon što je ocijenila da bi to moglo imati negativne ekonomske posledice po poljoprivredni sektor.
Konačno, odluka da se odustane od poreza na emisiju metana u poljoprivredi signalizira važan korak prema pronalaženju održivih rješenja za smanjenje emisija stakleničkih gasova, dok će daljnji detalji i prilagodbe politike biti predmet rasprave i daljnjih koraka u narednim godinama.
Comments are closed