Sve više domaćinstava nabavlja i uzgaja patke. One imaju svoje zahtjeve koji se razlikuju od zahtjeva kokoški.
Od hrane zavisi zdravlje i produktivnost
Izuzetno su prilagodljive kada je u pitanju hrana, ali pravilna ishrana je ključ za njihovo zdravlje i produktivnost. Ako patke slobodno pasu, dovoljno je hraniti ih dva puta dnevno: ujutro pružite koncentriranu hranu, dok navečer ponudite kašu od svježeg bilja i sjeckanog korjenastog povrća. Ako patke nisu na otvorenom, trebali biste povećati broj hranjenja na četiri puta dnevno.
Preskočite hranjenje pataka kruhom, osim ako su u pitanju otpadci koje ste inače imali. Ipak, sirutka i koštano brašno su izvrsni dodaci koji obogaćuju njihovu prehranu. U slučaju oslabljenih pačića, preporučuje se posebna prehrana bogata vitaminima i mineralima te ih hranite pipetom dok se ne oporave.
Uslovi za uzgoj, posebno tokom zime
Za uzgoj pataka u zatvorenom prostoru, objekt treba biti dovoljno prostran, s maksimalno tri patke po kvadratnom metru. Pod treba biti od drvenih dasaka ili kamena, s slojem sijena ili slame koji štiti od štetočina i ima ulogu termoregulatora. Oprema za hranjenje i pojenje mora biti dobro postavljena, a gnijezdo za spavanje i polaganje jaja treba imati optimalne dimenzije od 50 x 50 x 35 cm.
Zimi, temperatura u objektu ne smije pasti ispod 8 °C. Hrana treba biti kalorična i hranjiva, a broj hranjenja minimalno tri puta dnevno. Zimi, osigurajte redovito mijenjanje stelje kako biste održali nisku vlažnost i spriječili pad proizvodnje jaja. Pravilna prehrana i pažljiva njega omogućit će vašim patkama da budu zdrave, produktivne i zadovoljne tokom cijele godine. S dobrim pristupom, uzgoj pataka može biti uspješan i jednostavan.
Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/duck-duck-picture-ducks-3440580/
Comments are closed