Jesen donosi promjene u vrtu, a s njima i odgovornosti prema biljkama koje će morati preživjeti zimu. Klematis, s njihovim predivnim cvjetovima, zahtijeva posebnu pažnju kako bi osigurali zdravo i bujno cvjetanje u narednoj godini. U ovom tekstu istražujemo kako pravilno njegovati klematis u jesen, od prihrane do rezidbe i zaštite od bolesti.
Jesenja prihrana
Kako bismo podržali klematis u pripremama za zimu, jesenska prihrana je ključna. U ovom periodu, suha đubriva su najbolja opcija, jer će kiša postepeno otopiti hranljive materije i dostaviti ih do korijena. Izbjegavajte đubriva bogata azotom koja potiču rast, poput svježeg stajnjaka, kokošijeg đubriva, zelenišno đubrivo.
U jesen je korisno dodati đubriva bogata fosforom i kalijumom kako bi se poboljšala otpornost na mraz.
Tri grupe klematisa za rezidbu
Obavezno uradite sanitarnu rezidbu. Uklonite sve suhe i oštećene izdanke. Orezivanje klematisa ovisi o njihovoj grupi. Klematisi grupe I, poput Princelina, ne zahtijevaju orezivanje i mogu prezimiti bez ikakvih promjena. Dobro podnose temperaturu do – 40 °C.
Klematisi iz grupe ll, hibridi sa krupnim cvjetovima i koji cvjetaju na prošlogodišnjim izdancima, se prikraćuju na dužinu 1,5 do 1,7 m
Klematisi grupe III mogu se rezati u visini površine zemlje, jer cvjetaju na novim uzbojcima. Izuzetak su klematisi iz dvije grupe koji se prikraćuju na visinu od 10 do 15 cm iznad zemljišta.
Obavite zaštitu od štetočina i bolesti
Preventivno tretiranje klematisa od bolesti je obavezno, posebno ako su biljke tokom sezone pokazivale znakove bolesti. Nakon opadanja listova, preporučuje se zaštitno tretiranje, dok zdrave biljke na dobroj lokaciji ne moraju prolaziti kroz ovaj proces.
Za dodatnu zaštitu, malčiranje pijeskom pomiješanim s pepelom u omjeru 10:1 može biti korisno, dok su zaražene biljke obavezne za preventivnu njegu kako bi se spriječilo širenje bolesti. Tretiranje se provodi sredstvima na bazi bakra i njihovim prirodnim ekvivalentima.
Foto: Pixabay
Comments are closed