Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Hrana iz prirode

Proljetne biljke za zdravlje i kulinarske užitke

26. Marta 2025.4 Minuta čitanja

Proljeće je vrijeme kada priroda ponovo oživljava, a mnoge biljke koje rastu oko nas bogate su hranjivim tvarima i korisnim svojstvima. Mnoge biljne vrste se mogu koristiti kao sastojci u kuhinji, dodajući hrskavost, vitamine i minerale obrocima. Ove biljke, koje su nekada bile dio svakodnevnog jelovnika, danas postaju sve popularnije kao zdrava alternativa. Saznajte kako možete obogatiti svoju ishranu uz pomoć divlje flore koja vas okružuje.

Korovi kao izvor hranljivih tvari

Neke biljke koje smatramo korovima zapravo su pravi dragulji prirode. Bogate su vitaminima, mineralima, eteričnim uljima, ljekovitim tvarima i drugim aktivnim supstancama koje čine da naš organizam bude zdraviji i energičniji. Na primjer, kopriva, maslačak i stolisnik/hajdučka trava su među najpoznatijim biljkama koje se koriste u proljetnim salatama i jelima. Osim što su ukusan dodatak, ove biljke poboljšavaju cirkulaciju, ubrzavaju probavu i pomažu organizmu da se oslobodi toksina. Sposobnost ovih biljaka da revitaliziraju metabolizam čini ih izuzetnim sastojcima za proljetni jelovnik.

Zeleni korovi mogu se koristiti na mnogo načina, od salata do juha, pa čak i koktela. Mnoge biljke kao što su kopriva i trputac obogatit će svaki obrok svojim karakterističnim ukusima i mirisima. Također, ove biljke su izuzetno hranjive i često se koriste za pripremu biljnog putera, namaza ili čak prirodnih čajeva koji pomažu u čišćenju organizma i jačanju imuniteta.

Pravila za sakupljanje i upotrebu korova

Sakupljanje korova zahtijeva pažnju i znanje. Prvo i najvažnije, treba da birate biljke s nezagađenih područja, daleko od saobraćaja i industrijskih zona. Uvijek sakupljajte samo one dijelove biljaka koje planirate da iskoristite, obično su to mladi listovi ili cvjetovi, koji sadrže najviše hranljivih tvari. Mnoge biljke se koriste tek nakon što se operu i, u nekim slučajevima, popareni kipućom vodom kako bi se uklonile potencijalne iritacije poput koprive.

Svaka biljka ima svoje specifičnosti. Maslačak je najpoznatija biljna vrsta koja se pojavljuje u proljeće. Mladi listovi imaju odlična svojstva za detoksikaciju i jačanje organizma. Ova biljka pomaže u čišćenju tijela, jačanju imunog sistema i poboljšanju probave. Da bi se uklonila karakteristična gorčina, listove je najbolje potopiti u hladnu slanu vodu na pola sata. Maslačak je izvrstan dodatak supama, umacima, omletima, palačinkama, a u proljeće bi trebao biti obavezan sastojak svake salate, naročito u kombinaciji s kupusom.

Mladi listovi bokvice ili trputca su idealni za sve vrste salata, povrtnih supa, biljne umake i salate od lisnatog povrća. Ova biljka pruža blagi, osvježavajući ukus koji se lako kombiniraju s drugim sastojcima. Također, kada se pomiješa s vodom, trputac se može pretvoriti u hranljiv napitak koji osvježava i hidrira organizam, obogaćujući ga nutrijentima.

Mladi listovi stolisnika/hajdučke trave poznati su po svojim ljekovitim svojstvima, jer pomažu u uklanjanju štetnih metaboličkih produkata i sprečavaju stvaranje kamenca u bubrezima. Imaju gorko-slan ukus, zbog čega se koriste u malim količinama kao odličan dodatak salatama i sendvičima. Osim što obogaćuje ukus jela, stolisnik pruža i brojne zdravstvene benefite, pa je stoga savršen za proljetnu ishranu koja pomaže detoksikaciji organizma.

Kopriva je izuzetno hranjiva biljka, bogata gvožđem, vitaminima i mineralnim solima. Njeni listovi, koji se beru pre nego što biljka procvjeta, savršeni su za pripremu salata, variva, kao dodatak svježem siru i jogurtu. Da bi se izbjeglo žarenje, listove je potrebno kratko opariti kipućom vodom. Kopriva pomaže u čišćenju organizma, jačanju imuniteta i poboljšanju cirkulacije. Zbog svojih ljekovitih svojstava i bogatstva nutrijenata, kopriva je idealan sastojak za proljetne obroke.

Foto: Ranka Vojnović

Related Tag:

Comments are closed

Povezani članci