Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Životinje

Psi i ljetne vrućine – Kako im pomoći?

16. lipnja 2024.3 Minuta čitanja

Ljetno razdoblje može biti izazovno kada su u pitanju psi. U zavisnosti od rase oni se teže ili lakše nose sa izazovima kao što su visoka temperatura i dehidratacija. Međutim, važno je biti svjestan kako visoke temperature mogu ozbiljno utjecati na dobrobit pasa i kako možemo osigurati da vaš ljubimac ostane siguran i udoban tijekom vrućih dana.

Prepoznajte simptome dehidratacije

Dehidratacija kod pasa se poznaje po simptomima poput povećanog disanja, suhih sluznica, letargije i gubitka apetita. Ako primijetite bilo kakve znakove dehidracije, potrebno je dati svježu vodu. U težim slučajevima biće neophodna intervencija veterinara.

Voda neka bude lako dostupna

Veterinari ukazuju da je održavanje hidratacije ključno za sprječavanje toplinskih udara kod pasa tijekom ljetnih mjeseci. Preporučuje se osigurati konstantan pristup svježoj vodi, pri čemu se voda može dodatno ohladiti dodavanjem leda. Optimalna hidratacija pomaže u održavanju normalne tjelesne temperature i sprečava dehidraciju. Laka dostupnost pitke, svježe vode će spriječiti mnoge probleme.

Količina vode koju pas treba popiti tokom ljetnog dana zavisi od mnogo faktora: veličini, starosti, aktivnosti i zdravstvenom stanju psa. Studije su pokazale da psi dnevno trebaju popiti oko 20 do 70 mililitara vode po kilogramu tjelesne težine kako bi održali hidrataciju, pri čemu aktivniji psi mogu trebati više vode. Ako je pas težak 10 kilograma, to bi značilo oko 200 do 700 mililitara vode dnevno. Treba uzeti u obzir individualne potrebe svakog psa.

Ne ostavljajte pse u automobilima

Istraživanja su pokazala da čak i kratka izloženost visokim temperaturama u parkiranom automobilu može dovesti do smrtonosnih posljedica kod pasa. Preporučuje se nikada ne ostavljati psa u zatvorenom vozilu, čak ni na kratko vrijeme, jer se temperatura unutar vozila brzo može povećati, čak i uz otvorene prozore.

Obezbijedite zaštitu od Sunca i prilagodite aktivnosti

I psima će tokom vrelog dana odgovarati da bude u sjeni nekog objekta ili drveta. Nemojte ih ostavljati na vrelom asfaltu, betonskim ili popločanim površinama. Nemojte ih šetati u najtoplijem dijelu dana, jer mogu dobiti opekotine šapa. Izbjegavajte jake fizičke aktivnosti, a šetnje obavite rano ujutro ili kasno navečer kada su temperature niže.

Sjena može spriječiti pregrijavanje i pojavu toplotnog udara, sunčanice. Na tržištu postoje namjenska odijela za pse napravljena od materijala koji sprečavaju djelovanje UV zraka.

Neki psi će uživati u kupanju, ali je uvijek neophodan oprez vlasnika kako se pas ne bi ozlijedio ili nanio povredu ljudima i životinjama oko sebe. To je posebno izraženo kod velikih rasa pasa.

Osigurajte redovno četkanje i njegu dlake, jer mogu pomoći u smanjenju pregrijavanja pasa tijekom vrućih mjeseci. Preporučuje se prilagoditi duljinu dlake prema vremenskim prilikama kako bi se osiguralo da pas ostane udoban i siguran.

Comments are closed

Povezani članci