Vrijesak je savršen izbor za sve koji žele obogatiti svoj balkon ili dvorište živopisnim bojama tokom jeseni. Ove prelijepe biljke, koje pripadaju grupama Calluna, Erica i Daboecia, očaravaju cvjetovima u nijansama bijele, ružičaste i crvene. Osim što su lijepi, vrijesci su i izuzetno laki za njegu, što ih čini idealnim za svakog baštovana.
Odaberi pravi vrijesak
Calluna, običan vrijesak, poznata pod raznim imenima kao što su vrijes, vrišt ili crnošija, prepoznaje se po listovima koji liče na ljuskice. Ova vrsta cvjeta tokom kasnog ljeta i jeseni, a otporna je na niske temperature. Odgovaraju im kisela zemljišta s pH ispod 6,5.
Erica, poznata i kao zimski vrijesak, odlikuje se igličastim listovima i može narasti do 50 cm. Cvjeta tokom zime i ranog proljeća, a neke vrste čak i u ranim ljetnim mjesecima. Ova vrsta je tolerantna na različite pH vrijednosti zemljišta, posebno na manje kisela i alkalna zemljišta, što je čini veoma prilagodljivom.
Daboecia, ili ljetni vrijesak, rezultat je ukrštanja i poznata je po krupnijim cvjetovima koji mogu biti bijele, ružičaste ili crvene boje. Ova biljka zahtjeva pješčano, rahlo i kiselo zemljište, a idealna je za sadnju tokom ljetnih mjeseci.
Sadnja u zemlju i posude
Kada planirate sadnju vrijeska na otvorenom, važno je odaberete vrste otporne na klimatske uslove vašeg područja. Afričke vrste najbolje uspjevaju u južnim krajevima, jer ne podnose temperature ispod 10 °C. Idealne su sorte koje za sunčana mjesta, posebno one sa zlatnim listovima. Potrebno im je najmanje 6 h direktnog sunčevog svjetla dnevno.
Jesen i proljeće su najbolji periodi za sadnju. Odaberite lokaciju s kiselim, sunčanim i dobro dreniranim zemljištem, jer vrijesci ne podnose zadržavanje viška vode. Dobro podnose djelimičnu sjenku. Za vrste iz grupe Erica, dodavanje organske materije kao što su stajnjak ili kompost može pomoći u prilagođavanju alkalnoj zemlji.
Odgovara im lagano, propusno i kiselo zemljište s pH vrijednošću između 4 i 5. Preporučuje se korišćenje gotovih supstrata, što će olakšati njihov rast i razvoj. Da biste postigli najbolji vizuelni efekt, vrijesak sadite u grupama, s optimalnim razmakom od oko 30 cm između biljaka. Na 1 m² idealno je posaditi sedam do osam komada, što će stvoriti spektakularan cvjetni tepih.
Kako ga posaditi?
Prilikom sadnje, vrijesak se postavlja na istu dubinu na kojoj je bio u saksiji. Sadna jama treba biti nešto dublja i šira od korjenove bale, do dva puta, kako bi se korijenu omogućilo dovoljno prostora za rast. Lagano pritisnite zemlju oko biljke da biste istisnuli vazdušne džepove, a zatim obilno zalijte. Malčirajte područje oko sadnice kako biste spriječili rast korova. Pravi izbor malča može pomoći u očuvanju kiselosti zemljišta.
Foto: Pixabay
Comments are closed