Koji su osnovni koraci u sređivanju seoskog imanja?
Napravite plan aktivnosti
Dok neki još sanjaju o vlastitoj kući na selu, drugi je neočekivano nasleđuju ili dobijaju kao poklon. Tada njihov san odmah postaje stvarnost, ali često stvarnost može izgledati zastrašujuće. Oronula kuća okružena zaraslim starim drvećem i korovom nije oaza za opuštanje iz snova koje su zamišljali.
Potrebno je dovesti stvari u red, a mi smo tu da vam pomognemo iz vlastitog iskustva. Pružamo vam savjete kako da sredite imanje. Budite strpljivi, ali ne gubite entuzijazam – uspeh je moguć.
Šta je potrebno uraditi?
1: Procijenite obim posla
Prvo trebate odlučiti šta je prioritet – uklanjanje korova i starih, polutrulih stabala, rješavanje snabdijevanja vodom, elektrifikacija, postavljanje gredica i novog vrta, ograđivanje, obnova kuće, prostor za rekreaciju ili kupatilo, a šta može sačekati. Definišite granice imanja kako biste izbjegli sukobe s komšijama. Ako je potrebno, pozovite i platite geometra.
Za svakog će prioriteti biti drugačiji kao i situacija na terenu. Neko će imati malo posla, dok će drugi morati da se bore sa zapuštenom „džunglom“.
2: Da li imate riješeno pitanje vode? Imate li toalet i kupatilo?
Voda je od velike važnosti, bilo da se radi o vodi za piće ili tehničkoj vodi. Da li na imanju imate bunar? Da li ga treba očistiti? Ili imate vodu iz vodovoda. Možda ćete morati nabaviti rezervoare za vodu, sakupljati kišnicu ili plaćati dovoz vode pomoću cisterni.
3: U kakvom je stanju imanje?
Da li je potrebno krčenje starih stabala, košenje? U većini slučajeva morate se suočiti sa sređivanjem imanja. Imate li potreban alat ili ga trebate kupiti? Možda ima mnogo otpada i trebaće vam prevoz do deponije ili ćete morati nekoga angažovati da sredi otpad. Sve su to pitanja na koja morate biti spremni dati odgovor i koja zahtjevaju određena finansijska ulaganja.
4: Da li ogradu treba popraviti, ponovo obojiti ili iznova postaviti?
Ovo može značiti da ćete uložiti svoj rad za bojenje ograde i kupiti četkice i boje, ali i da će vam biti potrebna velika ulaganja da iznova postavite ogradu. Izbjegavajte skupe ograde. Potrebna vam je čvrsta i pouzdana ograda, a ne ograda da zadivite druge ljude njenom cijenom.
5: U kakvom su stanju kuća i drugi objekti na imanju?
I da li uopšte postoje drugi objekti? Da li su prozori i vrata osigurani zaštitnom ogradom? Da li ćete morati mijenjati stolariju, prozore i vrata? Pregledajte u kakvom su stanju vodovodne cijevi, elektroinstalacije.
Da li objekt ima problem sa kapilarnom vlagom? Vlaga može biti veliki problem. Često se dešava da kupite seosku kuću koja je za prodaju na brzinu nabačena i okrečena kako bi se zamaskirala vlaga.
6: Ima li na imanju voćaka?
Možda ih trebate orezati, ukloniti osušene grane i stabla. Koje vrste voća možete saditi na toj lokaciji? Pogledajte koje voćne vrste imaju u dvorištima vaše komšije na selu.
7: Za svakodnevno kretanje će vam trebati putevi ili staze na imanju.
Da li već postoje ili ćete ih morati sami napraviti? Ima li prostor za odmor, roštilj, sušenje veša? Sve su to pitanja koja ćete morati rješavati.
8: Gdje ćete imati baštu?
Kolika će površina bašte biti? Koje vrste povrća i drugog bilja ćete uzgajati? Da li ćete uzgajati jednogodišnje ili višegodišnje ukrasno bilje? Možda maštate o vrtu začinskog i ljekovitog bilja?
9: Kakve ćete materijale koristiti u obnovi i sređivanju objekata i cijelog imanja?
Prednost možete dati prirodnim materijalima i gradnji ili koristiti savremene materijale.
10: Šta ćete uložiti da sredite imanje?
Neko je spreman da uloži finansije, neko ima određena znanja (možda znate kositi travu, rezati stabla, zidati, krečiti) ili želite da izdatke svedete na najmanji nivo.
Nadamo se da smo vam dali samo neke ideje koje će vam pomoći da zapušteno imanje i seosku kuću pretvorite u funkcionalan i prijatan prostor koji će te sa radošću koristiti.
Comments are closed