Jagoda je omiljena biljka u vrtovima, ali nažalost, podložna je napadima različitih štetočina koje mogu značajno ugroziti njen rast i plodnost. Saznajte koje su to najčešće štetočine jagode.
Štetočine napadaju sve dijelove biljke
Često ih napadaju različite zemljišne štetočine koje oštećuju korijenov sistem biljke, što može dovesti do opadanja listova, smanjenog rasta i smanjenja prinosa. Pored zemljišnih štetočina, jagode mogu napadati i različite vrste biljnih insekata koji direktno oštećuju lišće, cvjetove i plodove. Na spisku opasnih štetočina mogu se naći: žičnjaci, grčice, rovci, popci, podgrizajuće sovice, grinje, lisne nematode, ali i korijenske, puževi golaći, biljne uši, tripsi. Svaka od ovih štetočina može sa smanji urod usjeva, kvalitet plodova, ošteti ili u potpunosti uništi biljku.
Žičnjaci su najpoznatiji zemljišni štetočine koje oštećuju korenje jagode, što dovodi do usporenog rasta i slabljenja biljaka. Obično se nalaze u gornjim slojevima zemlje.
Grčice su larve koje nanose štetu na jagodama time što grizu korijen i stabljiku. Ove štetočine mogu uzrokovati ozbiljne probleme ako se ne prepozna njihova prisutnost na vrijeme.
Podgrizajuće sovice su noćne štetočine koje uglavnom napadaju mlade biljke. One podgrizaju stabljike jagoda, što može dovesti do jakih oštećenja ili do uvenuća biljaka.
Rovci su podzemni insekti koji grizu korenje biljaka i hrane se biljnim sokovima. Kada ih je mnogo, mogu uništiti čitave nasade jagoda, te je potrebno preduzeti mjere zaštite u vidu dubokog oranja i primjene zaštitnih sredstava.
Puževi golaći su posebna opasnost za jagode jer se hrane lišćem i plodovima. Mogu uzrokovati velike štete, posebno u vlažnim uslovima. Za kontrolu ovih štetočina koriste se sredstava koja uništavaju puževe, ali i preventivne mjere kao što su postavljanje zaštitnih barijera.
Nematode su mikroskopskih veličina koji se hrane korijenom biljaka, izazivajući deformacije i smanjenje prinosa. Najdjelotvornija zaštita od nematoda uključuje promjenu usjeva i primjenu sredstava zaštite.
Popci uzrokuju deformaciju biljaka, zbog čega one slabo rastu i slabe, dok se grinje obično hrane biljnim sokovima, zbog čega se na jagodama mogu pojaviti blijedi listovi, smanjenje rasta i plodnosti. Prvi znakovi napada su sitne bijele tačkice na listovima.
Biljne uši su jedan od najčešćih štetočina jagoda. Ovi sitni insekti se hrane biljnim sokovima i prenose razne bolesti.
Lisne nematode su mikroskopski veličina, a napadaju listove, čineći ih žutim i suhim. Uzročnici su smanjenja rasta i uvelog izgleda biljke. Njihova kontrola teška, zbog toga je najbolje provoditi preventivne mjere.
Ne zaboravite male tripse koji mogu nanijeti veliku štetu usjevu jagode, posebno jer prenose virusna oboljenja.
Foto: Freepik
Comments are closed