Menta je vrlo cijenjena biljka zbog svojih ljekovitih svojstava, ugodne arome. Bez obzira na sortu, menta ima specifičan rast, sa horizontalnim rizomima i uspravnim stabljikama. Uzgajanje mente u zatvorenom prostoru, stanu ili kući, može biti izuzetno iskustvo, s obzirom na njezine prednosti i bogatstvo okusa. U ovom tekstu odgovaramo na pitanje kako pravilno uzgajati mentu, ako želite uživati u svježem začinu ili ljekovitoj biljci na prozorskoj dasci. S obzirom na to da je vrlo prilagodljiva biljka, možete uživati u njoj tokom cijele godine, bilo da je koristite u kuhinji, za pripremu čaja ili kao ukras u vašem domu.
Stvorite povoljne uslove
Menta, koja se često uzgaja iz sjemena, idealna je za uzgajanje u zatvorenom prostoru u posudama, jer ne zahtijeva mnogo prostora. Posuda sa sadnicama može se jednostavno smjestiti na sunčanu prozorsku dasku. Ključni faktor za uspješan rast mente je pravi supstrat. Preporučuje se kombinacija vrtne zemlje, pijeska, humusa i treseta, u jednakim dijelovima. Prije sadnje, smjesu je potrebno dezinfikovati, a najjednostavniji način kod kuće je korištenje pećnice.
Sjeme možete nabaviti u specijaliziranim trgovinama ili ih prikupiti sami. Prilikom sjetve, važno je osigurati da dubina sadnje ne prelazi 50 mm, a nakon ravnomjernog rasporeda sjemena ono se prekriva tankim slojem supstrata i postavlja na toplo, svijetlo mjesto. Održavanje stabilne temperature i vlažnosti je ključno za uspješan razvoj.
Postavite je na sunčano mjesto
Nakon što se prvi izdanci pojave, obično oko 20 dana nakon sjetve, biljka zahtijeva posebnu pažnju. Idealna temperatura za rast je između 20 i 25 °C, dok za prostorije s nedostatkom svjetlosti temperatura ne smije prelaziti 17 °C. Menta voli svjetlost, stoga je važno omogućiti dovoljno sunčeve svjetlosti ili koristiti umjetno osvjetljenje. Redovito zalijevanje je ključno za njen rast, dok u zimskim mjesecima treba smanjiti učestalost zalijevanja.
S obzirom na to da zimi u stanovima može biti vrlo suho zbog grijanja, preporučuje se prskanje lišća mente iz boce s raspršivačem kako bi se održala vlažnost. Također, zimi ih treba manje zalijevati, ali redovno pratiti vlažnost supstrata.
Foto: Pixabay
Comments are closed