Upotreba biljaka je drevna praksa koja se kroz istoriju koristila za pročišćavanje prostora i poboljšanje raspoloženja. U ovu namjenu se koriste mnogobrojne biljne vrsta, a često se osušen biljni materijal povezuje u mirisne štapiće koji se pale i svojim dimom ispunjavaju prostor.
Kako napraviti biljni mirisni štapić?
Izrežite grane, stabljike i izdanke bilja na dužinu od 20 do 25 cm. Pripremite i listove i latice koje želite koristiti. Za vezivanje iskoristite prirodnu konoplju ili rafiju. Biljne dijelove pažljivo složite u snopić debljine oko 3 cm i čvrsto zavežite vezivom. Nije potrebno da budu potpuno suhe, lakše je raditi s malo vlažnim biljkama. Nakon što ste zavezali mirisni štapić, ostavite ga da se suši na hladnom mjestu bez direktne sunčeve svjetlosti oko sedmicu dana. Osušite ih na toplom, prozračnom mjestu da izbjegnete pojavu plijesni.
Biljne štapiće koristite tako što stavite suhi mirisni štapić u vatrostalnu posudu. Uvjerite se da u blizini nema zapaljivih materijala. Zapalite kraj štapića, a kada se zapali, produvajte kako biste dobili dim.
Koje biljke odabrati?
Mnogo je različitih biljnih vrsta koje možemo iskoristiti da napravimo ovakve štapiće. To su, prije svih ostalih, lavanda i žalfija, a zatim smreka, ružmarin, lovor, limunska trava i druge vrste.
Lavanda svojim mirisom smiruje i pomaže u smanjenju stresa i anksioznosti, dok žalfija dezinfikuje i pročišćava prostor. Za sve koji uče i bave se umnim i kreativnim radom najbolji izbor je ružmarin. Lovor osim prijatnog mirisa, tjera negativnu energiju i balansira auru. Protiv insekata i kao blagi sedativ, koji opušta tijelo i um, koristi se limunska trava. Ako ste pod stresom odaberite eukaliptus, jer on daje mentalnu jasnoću i mir i ublažava emocije.
Foto: Freepik
Comments are closed