Jedan od načina da povećamo kolekciju voćnih vrste ili sorti u svom voćnjaku je kalemljenje. Za to ćemo u ovom periodu pristupiti sakupljanju plemki-kalem grančica. Od početka zime do kraja februara, u zavisnosti od vremenskih uslova, možete izabrati i sakupljati grančice sa odabranih stabala. Ipak, važno je pridržavati se određenih pravila kalemarstva kako biste osigurali uspješan proces.
Kalemljenje je vještina koju treba učiti, ali se isplati jer može donijeti velike nagrade. Svaki početak zahtjeva strpljenje, ali trud će se sigurno isplatiti!
Kada i kako sakupljati reznice?
Najbolji period da ih uzmemo je od opadanja listova na početku zime do buđenja vegetacije i pupoljaka, a to je krajem januara ili početkom februara. Najbolje je sakupljati jednogodišnje, dobro razvijene grančice. Tokom jeseni, hranljive materije još uvijek su prisutne u grančicama, dok se u zimskim mesecima povlače prema deblu i korjenu. U proljeće, one se ponovo vraćaju, što čini ovaj period idealnim za kalemljenje. Debljina treba da se kreće od 0,60 do 1,30 cm i moraju imati dobro razvijene vegetativne pupoljke iz kojih će se razviti buduće stablo.
Uzimajte ih sa zdravih stabala. Svaka reznica nosi potencijal budućeg ploda, stoga je ključno znati kakvu vrstu i kvalitet ploda ima stablo sa kojeg uzimate grančice. Takođe, nezaboravite da dezinfikujete makaze alkoholom prije rezanja, čime sprečavate prenos bolesti.
Čuvanje kalem grančica
Pažljivo odabrane kalem grančice daju najbolje rezultate. Čim ih izrežete, odmah odradite kalemljenje. Ako to nije moguće, potrebno ih je pravilno sačuvati. Nakon rezidbe, kalem grančice umotajte u vlažan papir ili krpu kako biste spriječili dehidrataciju i stavite u najlon vrećicu.
Za kratkotrajno čuvanje, možete ih ostaviti u frižider, pri čemu je važno da temperatura bude između 0 i 5°C. Redovno provjeravajte vlažnost, jer suhe grančice mogu brzo propasti.
Comments are closed