Krečenje voćnih stabala jedna je od najvažnijih jesenjih mjera koje doprinose zdravlju i otpornosti biljaka na zimu. Obavlja se tokom jeseni, dok su stabla u fazi mirovanja, kreč se koristi kao zaštita od bolesti i štetočina, a istovremeno sprečava izmrzavanje i pucanje kore tokom zime. Iako se ova praksa često zanemaruje zbog obimnih jesenjih poslova, poput pripreme zimnice ili snabdijevanja ogrjevnim drvetom, pravilno krečenje može značajno unaprijediti kvalitet roda i zaštitu od bolesti. Međutim, mnogi voćari i poljoprivrednici izbjegavaju ovu važnu aktivnost tokom jeseni, pa se odlučuju za krečenje u proljeće. Kada i kako ispravno obaviti krečenje voćnih stabala, a kada to može biti kontraproduktivno?
Jesen v. proljeće – prednosti i mane
Ako ste krečili svoje voćke u jesen, proljećno krečenje nije nužno. U tom slučaju, samo će se estetski efekt vidjeti, dok će stvarna korist za stablo već biti postignuta. Postoje i izuzeci. Ako kreč nije dobro nanesen ili je masa bila loša ili ako su tokom zime pale obilne kiše koje su isprale sloj kreča sa debla, tada bi ponovna primjena bila korisna. U takvim situacijama, posebno u uslovima s puno padavina, vlage, preporučuje se ponovo premazati stablo, ali u pravo vrijeme.
Međutim, mnogi vrtlari greše kada kreče stabla tokom aprila ili maja, kada su voćke već olistale ili cvjetale. Takvo “proljetno krečenje” je beskorisno, jer u tom periodu krečenje ne pruža zaštitu, a može čak biti štetno za biljku. Voćke u fazi cvjetanja ili olistavanja nisu u mirovanju i mogu reagovati negativno na nepravilno korišćenje kreča. Osim toga, vlaga koja se nakuplja na kori može prouzrokovati pojavu bolesti, a mladi izdanci mogu postati osjetljiviji na mraz.
Za optimalan rezultat, krečenje treba obaviti na jesen, tokom faze mirovanja stabla, kada su uslovi za zaštitu najbolje. Ako ste propustili ovu priliku, krečenje na proljeće treba da se obavi najkasnije pred početak aktivnog vegetativnog rasta, a nikako nakon što su stabla već počela sa cvjetanjem ili razvojem novih listova.
Pravilnim odabirom termina i tehnike, krečenje voćnih stabala može postati efikasno sredstvo za zdraviji razvoj naših voćaka i bolji prinos.
Foto: Pixabay
Comments are closed