Tokom hladne sezone, voćnjaci i vrtovi suočavaju se s mnogim izazovima. Niske temperature, mraz i opekotine od sunca mogu ozbiljno oštetiti stabla, ali to nisu jedini problemi. Tu su i gladni zečevi koji mogu nanijeti značajnu štetu vašim voćkama. Oni ne samo da oštećuju kore mladih stabala, već ih mogu uništiti ako se ne preduzmu odgovarajuće mjere zaštite. Zaštita voćaka od zečeva tokom zime se isplati jer možete sačuvati svoje voćke i uživati u njihovom rastu i plodovima. Kombinovanjem više metoda možete efikasno spriječiti oštećenja tokom hladnih zimskih mjeseci. Naručito su u opasnosti sadnice i mlada stabla.
Kako možemo spriječiti štetu?
Jedan od najučinkovitijih načina zaštite vrta od zečeva je postavljanje čvrste ograde. Ona je prepreka koju zec mora savladati kako bi došao do vaših voćaka. Ako je ograda dovoljno visoka, jaka i duboka, dugouha životinja neće moći da je preskoči ni da je potkopa.
Zaštita počinje od ograde. Preporučuje se da ograda bude visoka najmanje 1,5 m, a ako su snježni nanosi u vašem području česti i visoki, visina ograde treba biti čak 2 m. Osim toga, treba obratiti pažnju na to da zec ne može kopati ispod ograde. Da biste to spriječili, možete zakopati metalne limove najmanje 30 cm u zemlju, što će obeshrabriti zečeve da pokušaju da uđu ispod.
Ako izgradnja ograde nije moguća, plastična ili metalna mreža može biti efikasan način zaštite. Kada ima male ćelije (otvore) sprečava zečeve da priđu deblu voćke. Možete koristiti mrežu koja se koristi za ograde ili mrežu za pakovanje povrća, ali obavezno birajte onu sa malim otvorima kako bi zec bio potpuno spriječen da dođe do stabla. Postavlja se oko debla na određenoj udaljenosti, a rubovi se mogu učvrstiti plastičnim vezicama ili čvrstim kablom. Tako postavljena mreža propušta vazduh, što omogućava drvetu da diše i smanjuje rizik od pregrijavanja, što može biti problem sa gušćim zaštitnim materijalima.
Za zaštitu mladih stabala tokom zime možete koristiti različite materijale poput zaštitnih folija, lutrasila, burlapa ili čak starih najlonki. Ovi materijali mogu se natopiti materijama čiji miris zec ne voli, kao što su kerozin, kreolin ili karbolna kiselina, čime ćete ih držati podalje od voćnih stabala. Upotreba ovih materija zavisi koji sistem uzgoja provodite.
Grane četinara, poput smreke, odlične su za zaštitu debla, jer iglice prirodno odbijaju zečeve, a istovremeno omogućavaju drvetu da diše. Grane se postavljaju oko debla, iglice usmjerene prema dolje, što onemogućava zečevima da priđu biljci. Iako je efikasna, ova metoda može biti nepraktična zbog težine pronalaženja dovoljne količine grana.
Zečevi su veoma osjetljiv na mirise, pa možete koristiti materije koje imaju jake mirise i koje ih tjeraju od voćaka. Na primer, pelin, crni korijen ili korijander, kreolin, naftalin) su supstance koje možete koristiti kao repelente. Piljevinu natopite ovim materijama ili eteričnim uljima i rasporedite je oko debla. Takođe, možete natopiti krpe u ove tekućine i okačiti ih na drveće.
Jedan od najjednostavnijih načina je korišćenje najlonskih čarapa koje su natopljene repelentnim tekućinama ili premazane masama.
Za zvučnu odbranu, na drveće možete okačiti plastične vreće koje na vjetru proizvode šuštanje, ili koristiti zvončiće. Zvukovi koje proizvode ovi predmeti mogu uplašiti zečeve i tjerati ih daleko od vaših biljaka. Međutim, treba imati na umu da se životinje mogu naviknuti na ponavljajuće zvukove, pa je najbolje kombinovati ovu metodu sa drugim oblicima zaštite.
Plastične boce mogu poslužiti kao odlična zaštita za mlada stabla. Odrežite dno i vrat boce, prerežite je po dužini i omotajte oko debla. Improvizovana crijeva štite stabla od oštećenja, a jednostavne su za postavljanje. Jednostavna, ali efikasna metoda je omotavanje debla novinama ili papirnatim vrećama, čime se stvara šuštav zvuk koji plaši. Papir je ekološki i lako dostupan.
Ne zaboravite strašila. Mogu biti efikasna ako se kreću na vjetru, mijenjaju oblik i ispuštaju zvukove.
Foto: Pixabay
Comments are closed