Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Ljekovito i ukrasno bilje

Božićna zvijezda: Tajna njene ljepote i savjeti za njegu

17. studenoga 2024.3 Minuta čitanja

Božićna zvijezda Euphorbia pulcherrima svake godine iznova oduševljava svojim šarenim listovima i postaje nezaobilazan dekorativni element tokom zimskih praznika. Međutim, iza njezine očaravajuće ljepote stoji pomno odabrana njega i specifični uslovi koji joj omogućuju da u vašem domu blista u punom sjaju. Ako želite da vaša božićna zvijezda bude zdrava i dugovječna, otkrijte kako da je pravilno odaberete, zbrinete i uzgajate.

Bogatstvo boja

Bez obzira na to jeste li ljubitelj tradicionalnih crvenih božićnih zvijezda ili preferirate egzotične varijetete u različitim bojama, jedno je sigurno – božićna zvijezda unosi boje i veselje u svaki prostor. S pažljivom njegom i pažnjom, ova predivna biljka može biti dio vašeg doma dugi niz godina.

Iako je poznata po svojim šarenim listovima, pravi cvjetovi ove biljke su mali, žuti, neupadljivi, smješteni u centru lisne rozete. Iako najčešće viđamo crvene varijetete, danas postoje u različitim bojama i na vama je samo da izaberete koju želite.

Odaberite zdrave biljke

Kada kupujete biljke, a tako i božićnu zvijezdu, prvo ih pregledajte. Na listovima ne smije biti simptoma oboljenja i znakova prisustva štetočina, prvenstveno lisnih ušiju i tripsa. Još jedan trik. Pregledajte sićušne cvjetove. Ako je na njima prisutan polenov prah, to znači da biljka ulazi u period mirovanja i da ćete veoma kratko uživati u njenoj ljepoti. Za dugotrajnu ljepoti njenih obojenih listova birajte biljke koje imaju neotvorene cvjetne pupoljke.

U slučaju da primijetite opale listove ili da su donji listovi opali to je znak da je biljka bila izložena nekom stresu. Ovo je toploljubiva vrsta i veoma osjetljiva na hladnoću i propuh. Ne odgovaraju joj temperature ispod 15 °C.

Dugovječna biljka treba mrak

Kada je jednom kupite možete je zadržati. Osigurajte joj toplotu i dovoljno vlage kako bi vas obradovala i sledećih godina. Optimalna temperatura se kreće između 18 i 20 °C. Posudu sa božićnom zvijezdom držite bliže prozoru, ali da nije direktno izložena svjetlosti. Osigurajte dovoljno vlage, ali nemojte pretjerivati sa zalijevanjem. Poslije precvjetavanja biljka ima period mirovanja. Listovi opadaju. Grančice skratite za oko 10 cm. Smanjite zalijevanje, neka bude umjerenije.

Ako ste sačuvali božićnu zvijezdu od prošle godine, ne propustite da joj pomognete da zasija u punom sjaju. Potrebno joj je 15 h u tami svakog dana. Ovakvi uslovi će izazvati obojenost listova. Iskoristite papirnatu kesu ili kutiju kako bi joj omogućili da u potpunosti razvije svoju ljepotu.

Foto: Pixabay

Related Tag:

Comments are closed

Povezani članci