Glečer Marmolada, najveći u Dolomitima, postaje prošlost. Ovaj ledeni gigant, koji se nekada prostirao na više od 500 ha, je u kritičnom stanju, prenosi Corriere Alpi. Tokom poslednjih 136 godina, izgubiće više od 80 % svoje površine i preko 94 % svoje zapremine. Sa brzim tempom otapanja, do 2040. godine mogao bi potpuno nestati.
Brzo otapanje, dramatične promjene i budućnost planinskih ekosistema
U poslednjih pet godina izgubio je 70 ha površine, što je jednako 98 fudbalskih terena. Ova ubrzana erozija stvara zapanjujuće slike pustoši na koje se teško navići. Glečeri Forni i Adamello imaju slične probleme, sa gubicima debljine leda od 7 i 10 cm dnevno. Promjene nisu samo estetske, već duboko utiču na ekosisteme i geografske karakteristike regiona.
Kampanja “Caravan of the Glaciers 2024” završava svoje putovanje na Marmoladi, ističući hitnost problema i potrebu za održivim upravljanjem. Vanda Bonardo, menadžer iz Legambientea i predsjednik CIPRA Italia, i Giorgio Zampetti, generalni direktor Legambientea, naglašavaju da je neophodno da se odmah preduzmu mjere prilagođavanja i ublažavanja klimatskih promjena. Dok se posledice klimatskih promjena manifestuju u obliku otapanja glečera, preostaje nam da se suočimo s izazovima i pronađemo načine za očuvanje ugroženih alpskih ekosistema.
Ugroženost i potreba za hitnim djelovanjem
Sve je izraženija zabrinutost zbog zagađenja mikroplastikom. Geotermalne ploče koje su postavljene na glečeru, a koje se koriste u različite terapeutske svrhe, predstavljaju dodatni problem. Sada je oko 4 ha ovih ploča, što je dvostruko više nego prije nekoliko godina. U julu je Univerzitet u Padovi izvršio prvo uzorkovanje otopljene vode sa glečera kako bi se procijenilo zagađenje mikroplastikom.
Otpad je veliki problem. Zahvaljujući timu Carovana dei Glaciari i volonterima prikupljena je velika količina otpada, Akcija prikupljanja otpada je dio ekološke kampanje “Puliamo il Mondo” koja se realizuje širom Italije. Problem je i uklanjanje i demontiranje napuštenih objekata, kao što je ski lift u Pian dei Fiacconi, koji je zatrpan lavinom 2020. godine i danas predstavlja ekološki problem. Legambiente se zalaže za hitno demontiranje štetnih objekata i sprečavanje gradnje novih žičara u područjima visokog rizika poput Pia dei Fiacconi.
Pisac i novinar Marco Albino Ferrari ističe važnost slušanja poruka koje nam glečeri šalju. “Glečeri nas upozoravaju na potrebu promjene naših ponašanja i djelovanja. Oni su signal za sve nas da preduzmemo odgovarajuće mjere,” naglašava Ferrari.
Foto: https://pixabay.com/photos/glacier-dolomites-marmolada-2570904/
Comments are closed