Egzotični plodovi Physalis peruviana na našem tržištu su poznati pod brojnim nazivima fizalis, perusnska jagoda, andska jagoda, mjehurica, mjehurnjača, andska trešnja, ljoskovac. Prepoznaje se po jedinstvenom izgledu i okusu. Da biste mogli uživati u njegovim plodovima, važno je odabrati pravi trenutak berbe.
Prepoznajemo li optimalan trenutak berbe?
Pravo vrijeme za berbu fizalisa je presudno za kvalitet plodova koje ćete ubrati. Posmatrajte izgled omotača ploda, njegovu boju i konzistenciju. Kada plodovi dostignu punu zrelost, omotač će se osušiti i promijeniti boju iz zelene u smeđu. Ova promjena boje pokazuje da je voće spremno za berbu. Ako predugo čekate, čašica može početi da se raspada, a plodovi mogu početi opadati ili će ih ptice pojesti. Berba može trajati sve do novembra, dok se temperature ne spuste.
Zreli plodovi fizalisa su svijetlonarandžaste boje i imaju čvrstu konzistenciju. Ako još uvek imaju zelenkastu boju, bolje je pričekati nekoliko dana kako bi dobili sladak ukus i narandžastu boju. Odvajanje omotača bi trebalo biti lako.
Kako brati i čuvati fizalis?
Kada ste utvrdili da su plodovi zreli, možete početi sa berbom. Preporučuje se korišćenje zaštitnih rukavica kako biste izbjegli iritaciju kože. Pažljivo prerežite dršku ploda makazama i odlažite u čiste posude. Iako određivanje zrelosti prema boji plodova može biti brz, ekonomičan i jednostavan način za određivanje vremena berbe, nije potpuno poznat. Za tržišnu berbuse koriste razni načini, među kojima je najčešća hemijska metoda određivanje sadržaja šećera u plodu,
Nakon berbe, čuvajte plodove na suvom i hladnom mjestu, daleko od direktne sunčeve svjetlosti. Ako ih želite sačuvati za duže vrijeme, možete ih staviti u papirne vrećice ili staklene tegle. U suvim uslovima, plodovi fizalisa mogu zadržati svoj kvalitet nekoliko sedmica.
Comments are closed