Đumbir je tropska biljka koja zahtjeva specifične uslove za rast, pa je ključno da se posadi u pravo vrijeme kako bi se osigurali uspješno uzgajanje. Iako đumbir prirodno raste u toplim, tropskim uslovima, moguće je uzgajati ga u hladnijim klimama, uz nekoliko jednostavnih koraka.
Sadnja u saksijama
Za ovu vrstu je karakteristično da voli toplotu i da mu period vegetacije traje dugo. U januaru ga možete posaditi u saksije. Korijenje đumbira možete kupiti u prodavnici, a birajte samo one komade na kojima su vidljivi pupoljci iz kojih će se razviti nove biljke. U saksijama, đumbir će imati dovoljno prostora za razvoj svojih rizoma, a temperatura u zatvorenom prostoru omogućava biljci da započne rast u kontrolisanim uslovima. Noćna temperatura treba da je iznad 15 °C.
Za sadnju, odaberite saksiju s dobrom drenažom i napunite je supstratom. Velike komade korijena podijelite na manje, ali svaki mora da ima bar jedan pupoljak na sebi. Stavite komadiće u zemlju, s očiglednim pupoljcima okrenutim prema gore. Pazite da zemlja bude vlažna, ali ne previše mokra, jer đumbir ne voli zadržavanje vode.
Kada mlade biljke možemo posaditi napolju?
Iznošenje i sadnja na otvorenom trebaju biti nakon poslednjih proljećnih mrazeva i kada dnevne temperature pređu 15 °C. To je na našem kontinentalnom području u maju, na jugu nešto ranije, a planinama nešto kasnije, u zavisnosti od klimatskih uslova u vašem području. Imajte na umu da su biljke veoma osjetljive na mraz, pa je važno da sačekate dok vrijeme ne bude dovoljno toplo.
Prvo izložite biljku nekoliko dana u polusjeni, kako bi se navikla na spoljne uslove. Nakon toga, možete je posaditi na sunčano mjesto, na gredicu koja je zaštićena od vjetra. Dobro podnosi polusjenu. Đumbir voli vlažno zemljište i dobro drenirane površine, pa se postarajte da mu obezbijedite idealne uslove za rast.
Foto: Freepik
Comments are closed