Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Zanimljive teme

Ekoanksioznost: Šta to znači i kako se boriti protiv nje?

16. studeni 2024.2 Minuta čitanja

Sa sve očiglednijim klimatskim promjenama, zagađenjem i gubitkom biodiverziteta, povećava se nivo stresa i tjeskobe, posebno među mlađim generacijama. Najviše su pogođeni generacija Z i milenijci Ovaj fenomen, poznat kao ekoanksioznost, označava emocionalni i psihološki stres izazvan globalnim ekološkim krizama, poput klimatskih promjena i prirodnih katastrofa. Kako naša svest o ekološkim problemima raste, tako raste i strah od budućnosti.

Ova pojava je izazov koji odražava duboki strah od globalnih ekoloških promjena. Iako nije lako eliminisati ove strahove, postoje načini kako se nositi s njima. Razvijanje strategija za suočavanje, preduzimanje konkretnih akcija i emocionalna podrška mogu značajno smanjiti uticaj ekoanksioznosti.

Mnogo uzroka nastanka

Ekoanksioznost je duboko ukorjenjen strah koji proizlazi iz niza faktora. Veliki uticaj imaju klimatske promjene i ekstremni vremenski događaji. Porast temperature, česte suše, poplave i uragani izazivaju strah da će ovi događaji postati učestaliji, što ugrožava život na planeti. Zatim slijede gubitak biodiverziteta i zagađenje. Izumiranje vrsta i uništavanje ekosistema ugrožavaju ravnotežu životne sredine. Zagađenje, naročito plastikom, ugrožava zdravlje ljudi i prirode, što izaziva tjeskobu. Postepeno se razvija osjećaj bespomoćnosti zbog nedostatka globalne akcije i rješavanja pitanja ekoloških problema.

Kako se nositi sa ekoanksioznosti?

Ona nije mentalno oboljenje, ali umanjuje kvalitet svakodnevnog života. Dovodi do niza simptoma kao što su: osjećaj bespomoćnosti, frustracija, depresija, tuga, napetost mišića, tjeskoba, nesanica, probavne smetnje, gubitak motivacije i pojava jačanja potrebe za traženjem informacija o svim područjima koji se tiču uništavanja prirode.

Da bi izbjegli ovo stanje potrebna je selektivna i ograničena izloženost vijestima i birati one pozitivne. Utrošite svoje vrijeme mudrije, kreirajte vlastite akcije, pridružite se ekološkim organizacijama, postanite baštovan/baštovanka, reciklirajte, koristite eko proizvode. Pronađite emocionalnu podršku, okružite se pozitivnim ljudima. To će vam pomoći da smanjite osjećaj izolacije i smanjite stres. Fokusirajte se na pozitivne pomake i dešavanja.

Foto: Freepik

Comments are closed

Povezani članci