Namještaj budućnosti bi se mogao praviti pletenjem. Ova inovativna ideja ne samo da će transformisati način na koji razmišljamo o izradi namještaja, već će i omogućiti reciklažu i ponovno korišćenje materijala na kreativan način.
Mašina koja plete u tri dimenzije
Iza ove ideje stoji Yuichi Hirose i Univerzitet Carnegie Mellon koji je napravio prototip mašine koja donosi transformaciju tradicionalne tehnike pletenja u novi oblik „čvrsto pletenje“. Ova mašina plete u tri dimenzije, formirajući složenu i slojevitu gomilu pletiva koja može imati oblik bilo čega, od papuče do otomanske pletenice.
Hirose je razvio koncept dok je bio student na Carnegie Mellon Univerzitetu. Sama tehnika podsjeća na 3D štampanje i na kraju stvara čvrste trodimenzionalne oblike. Inovativnom tehnikom nastaju stolice, stolovi i drugi komadi namještaja. Ono što čini ovu tehniku jedinstvenom jeste mogućnost da se stari komadi namještaja recikliraju, a materijal ponovo iskoristi za stvaranje novog namještaja. Uz podršku profesora Jamesa McCanna iz Instituta za robotiku, tim istražuje mogućnosti za masovnu proizvodnju ovakvog namještaja.
Prototip mašine za čvrsto pletenje, koji su istraživači predstavili na konferenciji SIGGRAPH 2024, već pokazuje obećavajuće rezultate, iako je još uvijek ograničena u oblicima koje može proizvesti. Hirose planira da razvije veću mašinu za proizvodnju namještaja i manju za precizne objekte, dok se nada da će inspirasati druge istraživače da nastave s razvojem ove tehnologije. Više informacija dostupno je na stranici projekta.
Foto: Univerzitet Carnegie Mellon
Comments are closed