Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Ljekovito i ukrasno bilje

Kada i kako orezati krasulu?

10. siječanj 2025.3 Minuta čitanja

Krasula, poznata kao drvo novca, je omiljena sobna biljka poznata po svojoj jednostavnoj njezi i dugovječnosti. Ipak, kako bi biljka bila zdrava i kompaktnog rasta, povremeno je potrebno obaviti rezidbu. Iako se čini da krasula ne zahtijeva mnogo pažnje, važno je odabrati pravi trenutak za rezidbu kako bi biljka nastavila rasti i razvijati se. Ako se provodi u pogrešno doba godine može izazvati stres biljci, ometati njen rast ili uzrokovati zdravstvene probleme.

Zašto izbjegavati rezidbu zimi?

Najbolji termin je tokom proljeća ili ranog ljeta, kada biljka ulazi u fazu aktivnog rasta. Ovo je trenutak kada biljka ima dovoljno energije da se oporavi od stresa, Rezidba u proljeće omogućava biljci da brzo stvori nove priraste, čime ostaje gusta i zdrava.

Zimi, biljke ulazi u fazu mirovanja, a usporavaju se procesi rasta i zacjeljivanja rana. Rezidba zimi može izazvati stres jer biljka neće moći brzo zacijeliti rane, što može povećati rizik od infekcija ili truljenja. Visoka vlažnost koja često prati zimske mjesece može pogodovati razvoju gljivica i bakterija na posječenim ranama. Kako biste izbjegli probleme rezidbu obavite u proljeće ili rano ljeto.

Koji je nabolji termin?

Prije nego što se odlučite na ovaj posao, provjerite je li vaša krasula u dobrom zdravlju. Pobrinite se da biljka nema znakova bolesti, štetočina ili simptoma nedostatka hraniva. Pripremite alate potrebne za rezidbu. To uključuje oštre i čiste makaze ili nož za rezanje, krpu ili vatu natopljenu alkoholom za dezinfekciju alata, te drveni ugljen ili mljeveni cimet za posipanje rane nakon rezanja i sprečavanje pojave nastanka infekcije.

Prvi korak je da uklonite suhe, oštećene ili deformisane grane, one koje imaju žute, smrežurane listove i gole grane. Obratite pažnju na oblik koji želite postići i na to koje grane doprinose zdravlju biljke. Grane režite čistim i odlučnim pokretom, pazeći da ne kidate biljku. Dužina reza neka bude do trećine njihove dužine, ostavljajući najmanje jedan list ili izdanak po grani. Nemojte uklanjati više od četvrtine biljke odjednom, jer bi to moglo oslabiti biljku.

Poslije orezivanja, rane pospite drvenim ugljenom ili mljevenim cimetom kako biste spriječili infekcije i ubrzali zacjeljivanje. Ovo je posebno važno kod sočnih biljaka kao što je krasula, koje su sklone razvoju gljivičnih infekcija. Zalijevanje neka bude umjereno umjereno, jer previše vlage u supstratu može izazvati truljenje korijena. Nakon rezidbe, pustite biljku da se oporavi nekoliko sedmica prije nego što je počnete đubriti ili premještati.

Foto: Pixabay

Related Tags:

Comments are closed

Povezani članci