Bacillus thuringiensis je prirodni insekticid koji se koristi u poljoprivredi za kontrolu različitih vrsta insekata. Poznati po svojoj efikasnosti, Bt proizvodi su ekološki prihvatljivi i bezbjedni za ljude, životinje i biljke. Međutim, uspeh u upotrebi Bacillus thuringiensis zavisi od pravilnog izbora proizvoda, pripreme, primjene i skladištenja.
Šta je Bacillus thuringiensis i kako djeluje?
Bacillus thuringiensis je bakterija koja se prirodno nalazi u zemlji. Prvi put je otkrivena u Japanu 1901. godine, tokom proučavanja larvi svilene bube. Ova bakterija proizvodi kristale i spore koje su toksične za određene vrste insekata, ali potpuno bezopasne za ljude, životinje i biljke. Efikasnost Bacillus thuringiensis zavisi od vrste proizvoda i sojeva koji se koriste.
Najčešće korištene podvrste:
Bacillus thuringiensis kurstaki – upotrebljava se protiv larvi moljaca,
Bacillus thuringiensis tenebrionis – izuzetno efikasan protiv krompirove zlatice,
Bacillus thuringiensis aizawai – postiže dobre rezultate u zaštiti kupusa,
Bacillus thuringiensis israelensis – djeluje na larve komaraca.
Ova bakterija proizvodi kristale i spore koje sadrže otrovne materije. Kada insekti progutaju ove kristale tokom ishrane, otrovi se aktiviraju u njihovom probavnom traktu i uzrokuju uginuće larvi. Efikasnost tretmana zavisi od pravilnog nanošenja na pogođena područja i vremena primjene. Larve uginu za nekoliko sati ili između dva do tri dana.
Kako da koristimo preparate na bazi Bt?
Izaberite proizvod koji odgovara vrsti insekata koju želite kontrolisati. Proizvodi se mogu naći u obliku praha, sprejeva ili tečnih formulacija. Pratite uputstva na pakovanju i na osnovu njih pripremajte sredstvo. Prah se obično miješa s vodom u koncentraciji od 1 do 2 g/l vode.
Sredstvo se nanosi na biljke i plodove prskanjem. Tretman treba da obuhvati sve dijelove biljke gdje se insekti nalaze, odnosno potrebno je da okupamo biljke. Najbolje djeluju kada su insekti još u larvalnoj fazi. Preporučuje se primjena u večernjim satima kako bi se izbjeglo razlaganje preparata usljed sunčeve svjetlosti. Tretiranje se ponavlja svake sedmice do dvije ili prema potrebi, naročito nakon kiše koja može saprati sredstvo sa površine biljke. Prilikom promjene nosite masku, rukavice i zaštitnu odjeću kako bi se zaštitili i izbjegli kontakt sa sredstvom. Iako je Bacillus thuringiensis siguran za ljude i životnu sredinu, izbjegavajte primjenu u područjima gdje se nalaze korisni insekti, kao što su pčele.
Foto ilustracija: https://www.freepik.com/free-photo/woman-working-hard-greenhouse_16297159.htm#fromView=search&page=3&position=50&uuid=3be415aa-a7de-4713-a7fc-af86d0be5439
Komentari su zatvoreni