Iako na prvi pogled djeluju bezazleno, krtice mogu napraviti ozbiljnu štetu u vrtovima i travnjacima. Ovi mali, podzemni sisari kopaju duge i razgranate hodnike ispod površine zemlje, ostavljajući iza sebe neuredne humke i oštećene korijene biljaka.
Iako doprinose smanjenju štetočina u zemljištu i prozračivanju zemljišta, njihovo prisustvo može narušiti estetiku i funkcionalnost bašte ili dvorišta. Najbolji pristup je kombinacija humanih, ekoloških i zakonitih metoda koje će ih otjerati bez štete.
Ko su zapravo krtice i zašto su u vašem dvorištu, bašti?
Krtica (Talpa europaea) je mali sisar, dugačak između 10 i 15 cm, težak 70 do 100 grama. Hrani se uglavnom insektima, larvama i glistama, a može pojesti onoliko koliko teži i to svakog dana. Aktivna je najčešće noću, naročito nakon kiše, kada plijen dolazi bliže površini.
One nisu direktno opasne po biljke. Ne hrane se biljkama. Pravi problem je što prilikom kopanja hodnika oštećuju korijenje i strukturu zemljišta. Veoma često se za štetu od voluharica okrive krtice, jer imaju sličan način života
Kako prepoznati prisustvo krtica u dvorištu?
Znakovi da imate krticu uključuju prisustvo krtičnjaka, humki izrovane zemlje, postojanje neravnina i mekih mjesta na travnjaku. Biljke mogu biti pokazatelji, jer prilikom kopanja tunela krtice oštećuju korijenje biljaka koje im se nađu na putu. To dovodi do nepravilne klijavosti ili sušenja biljaka kojima unište korijen.
U većini zemalja one su ugrožene i zaštićene. Uklanjanje krtica ne smije uključivati metode koje ih povrjeđuju ili ubijaju. Zbog toga su humani i preventivni načini najpreporučljiviji.
Kako ih možemo otjerati?
Efikasne metode koje će nam pomoći da otjeraju ove male, dosadne napasti obuhvataju biljke jakih mirisa koji krtice ne podnose, zvukove i vibracije, mehaničke barijere. Crveni i bijeli luk imaju snažan miris koji im smeta, ali su ove povrtnice samo dodatak ostalim metodama. Crvena loboda (Atriplex hortensis) je idealna za sadnju oko travnjaka, a crveni vrtni hibiskus i vučja bobica imaju korijenje koje ih iritira. Sadnjom ovih biljaka stvara se prirodna barijera koja ih zadržava dalje od vašeg dvorišta.
Solarni repelenti su postali popularni, jer su efikasni i tihi. Oni emituju niskofrekventne vibracije koje krtice doživljavaju kao zemljotres. Ovo ih tjera da napuste područje. Jednostavna se postavljaju, : samo ih zabodete u zemlju. Rade danju i noću zahvaljujući bateriji koja se puni.
Materije koje ispuštaju mirise koji su neugodni za krtice nisu dugoročno rješenje, ali mogu pomoći. Najčešće se koriste sirće, benzin i ricinusovo ulje. Plastične boce i konzerve na štapu pomiče vjetar stvaraju vibracije mogu iritirati krtice, ali zahtijevaju stalno održavanje. Od plastičnih boca mogu se napraviti vjetrenjaču koju montiramo na štap. Vibracije se preko drvenog štaba prenose u zemlju.
Iskoristite mačke i pse, posebno se to odnosi na pse rase terijeri. Prirodni su predatori, ali neće nužno riješiti problem u korijenu.
Trajno i djelotvorno rješenje su mreže protiv krtica koje se postavljaju ispod travnjaka ili gredica prilikom sjetve ili sadnje. Napravljene od čvrstih materijala poput aluminija ili čelika, sprječavaju krtice da prokopaju do površine. Odaberite mreže s malim rupama i pokrijte cijelo pogođeno područje. Sličnu ulogu ima i usitnjeno staklo koje se dodaje u sadne rupe prilikom sadnje lukovica i voćaka, ali tada morate znati da rad s takvom zemljom prilikom održavanja ili vađenja lukovica ili voćaka može biti opasan za vas.
Da li znate da je trnje divlje ruže i kupine prirodni repellent za krtice. Kao dodatno rješenje za otjerivanje krtica, možete koristiti trnje ruže, koje je vrlo efikasno. Ruže s oštrim trnjem mogu stvoriti prirodnu barijeru koju krtice ne vole, pa se tako drže dalje od vašeg vrta. Saznajte više o ovoj metodi i kako je primijeniti na Laninom blogu.
Šta ne treba raditi?
Ne koristite otrove, eksplozivne zamke ili bilo koji metod koji može nauditi krticama i zagaditi prirodu. Ne spaljujte tunele ili humke. Ne očekujte da jedna metoda odmah riješi problem, jer kombinovanje više rješenja daje najbolje rezultate.
Foto: Pixabay
Comments are closed