Potkornjaci su mali, ali izuzetno destruktivni insekti koja mogu nanijeti veliku štetu drvenim strukturama, raznim objektima i biljkama. Od voćnjaka, ukrasnih stabala do drvenih zgrada, njihova prisutnost može uzrokovati ozbiljne probleme. Ovaj tekst pruža sveobuhvatan vodič za prepoznavanje, mogućnosti prevencije i tretiranje napadnutih stabala i objekata.
Ko su potkornjaci i kakvu štetu prave?
Potkornjaci su biljojedi insekti poznati po tome što se hrane drvetom, posebno dijelom ispod kore. Njihova aktivnost može dovesti do ozbiljnih oštećenja šuma, voćnjaka i drvenih zgrada. Ove štetočine se najviše razvijaju na oslabljenim stablima, koja su podložna različitim stresorima poput visoke temperature i suše. Kada potkornjaci napadnu drvo, ostavljaju tragove u obliku malih rupa, piljevine i čak crvenog lišća kod četinara ili osušenih grana kod listopadnog drveća.
Postoji mnogo različitih vrsta potkornjaka, a svaka se može specijalizovati za određene vrste drveća ili vrste štete koju uzrokuje. Na primjer, borov potkornjak napada crnogorično drvo, dok voćna bjeljika može napadati i voćke i druga drvenasta stabla. Ovi insekti često uzrokuju propadanje drveta kroz kopanje tunela, što omogućava ulazak gljivica koje dodatno pogoršavaju stanje drveća.
Kako se boriti kada se pojave na stablima?
U vrtu je posebno teško uočiti potkornjake dok ne postane prekasno. Da biste otkrili njihovu prisutnost, redovno provjeravajte svoja stabla. Ako primijetite male rupe na deblu, piljevinu u kori to su signali da bi vaše drvo moglo biti zaraženo. Kod četinara, obratite pažnju na crvenilo iglica, dok kod listopadnih stabala obratite pažnju na osušeno lišće.
Preventivne mjere su ključne za zaštitu vašeg vrta. Održavanje stabala u dobroj kondiciji, zalijevanje i prihrana, sprečavanje napada štetočina i razvoja infekcija, redovno uklanjanje bolesnih grana i liječenje rana su osnovne preventivne mjere. Krečenje drveća u kasnu jesen i rano proljeće može dodatno pomoći u odvraćanju ovih štetočina. Kroz ove mjere, možete značajno smanjiti rizik od napada potkornjaka i očuvati zdravlje svojih stabala.
Uz pomoć žice možemo izvući larve iz tunela. Potrebno je da na stablu pronađemo aktivne otvore. Obično takvi otvori izgledaju kao da larva kroz njih izbacuje piljevinu, u stvari je to njen izmet. Efikasno je i sredstvo na bazi Bacillus thuringensis koje se miješa s vodom i špricom ubacuje u tunele
Šta učiniti kada se pojave u objektu izgrađenom od drveta?
U domaćinstvu, potkornjaci mogu izazvati ozbiljne probleme u drvenim konstrukcijama kao što su grede i trupci. Ako primijetite male rupe na drvenim elementima, piljevinu oko tih rupa, ili čujete karakteristične zvukove pucketanja, to može ukazivati na prisutnost potkornjaka. Da biste se zaštitili od ovih štetočina, važno je poduzeti preventivne mjere, kao što su temeljito pregledanje drvenog materijala prije kupovine, čišćenje od kore, i redovno održavanje.
Ako ipak pronađete znakove infestacije, možete probati nekoliko metoda. Za manje infestacije, možete koristiti sredstva koja se ubacuju u rupe. Ako je infestacija ozbiljnija, tretman sumpornim bombama može pomoći, ali budite oprezni zbog toksičnosti ovog sredstva.
Kroz pravilan pristup prepoznavanju, prevenciji i upravljanju potkornjacima, možete zaštititi svoje drvo i drvene konstrukcije od ove opasne štetočine.
Foto: , https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70040484
Comments are closed