Kukuruz je žitarica porijeklom iz Srednje Amerike i jedna od najrasprostranjenijih žitarica na svijetu. Poznat je po svojim mnogobrojnim korisnim svojstvima za organizam.
Pečeni ili kuhani kukuruz
Nutritivni sastav kukuruza je izuzetno bogat: sadrži 73,5% ugljenih hidrata, vode, proteina, masti i vlakana. Osim toga, obiluje gvožđem i drugim mineralima koji pomažu u borbi protiv anemije. Zahvaljujući vitaminima A i B grupe, kukuruz je koristan za zdravlje crijeva, kostiju, očiju, debelog crijeva, želuca i srca.
Kukuruz je također visoko kalorična namirnica: 100 grama kukuruza daje tijelu oko 352 kalorije. Zbog prisustva folne kiseline, kukuruz je posebno preporučljiv za trudnice, a često se uključuje u dječju prehranu zbog svoje hranjive vrijednosti i lakoće u probavi.
Važno je napomenuti da je kukuruz bez glutena, što ga čini sigurnim izborom za osobe koje boluju od celijakije. Kukuruzno ulje, bogato omega-6 i omega-9 masnim kiselinama, korisno je za regulaciju holesterola i zdravlje srca i crijeva. Vitamin E, također prisutan u kukuruznom ulju, poboljšava zdravlje i ravnotežu kože i kose.
Postoji nekoliko načina pripreme kukuruza:
- Može se peći na roštilju, što dodaje posebnu aromu zrnu kukuruza.
- Kuhanje u loncu ili ekspres loncu je klasičan način pripreme, pogodan za jela kao što su variva ili salate.
- Za brzu i ukusnu opciju, kukuruz se može pripremiti i u mikrovalnoj pećnici.
- Kuhanje na pari također je jednostavan način pripreme, koristeći korpu za pari koja se postavlja preko tiganja.
Kukuruzna zrna su izvrsna u salatama ili kao prilog, dok se kukuruzno brašno često koristi za pripremu palente i raznih slatkih i slanih jela. Maizena, poznata kao kukuruzni škrob, također je neizostavan sastojak u mnogim gastronomskim pripravcima, ali i kozmetičkim proizvodima zbog svojih emolijentnih i izbjeljujućih svojstava.
Kukuruz je, dakle, ne samo ukusan i hranjiv, već i svestran u kuhinji te pruža brojne zdravstvene benefite za sve uzraste.
Comments are closed