Korenasto povrće se bolje skladišti i duže zadržava svoja ljekovita svojstva. Jedan od takvih zdravih proizvoda je korijen celera.
Zdrav i ukusan
Ima dobro razvijen, mesnat, zaobljen korijen izuzetnog okusa. Zbog toga ga vole domaćice i gurmani širom svijeta. Korjen se smatra najkorisnijim dijelom ove biljke. Može se kuhati, dinstati, pržiti, soliti i kiseliti. Kuvani korijen celera podsjeća na kuhani krompir, ali je vrlo aromatičan. Sirovi celer ima najveće ljekovito djelovanje. Koristan je kod bolesti želuca, reume, gojaznosti i bolesti bešike.
Salate i sok od celera su odlični načini za održavanje dobrog zdravlja, čišćenje organizma od toksina i otpada. Celer podiže ukupni tonus organizma, poboljšava mentalne i fizičke performanse, djeluje antiseptički, sprječava gojaznost te poboljšava metabolizam vode i soli, što je posebno važno za starije osobe. Za muškarce koji imaju specifične probleme, celer je blagoslov. Ljekovita svojstva celera primijetio je Hipokrat. Danas se često koristi u narodnoj medicini za prevenciju i liječenje mnogih bolesti. Poznato je njegovo blago laksativno djelovanje, sposobnost podizanja ukupnog tonusa organizma te aktiviranja fizičkih i mentalnih performansi.
Bogat je vitaminima B grupe (tiamin, riboflavin), vitaminima K, E, provitaminom A i askorbinskom kiselinom. Također sadrži mnoge minerale. Općenito, korisna svojstva celera su neprocjenjiva. Usporava proces starenja jer jedinstvena kombinacija proteina, vitamina, kiselina i minerala osigurava stabilnost tjelesnih stanica. Eterično ulje prisutno u korijenu i stabljikama celera potiče lučenje želučanog soka. Ovo korjenasto povrće se preporučuje i kao dio prehrane pacijenata s dijabetesom.
Pripravci od celera koriste se za regulaciju rada jetre i bubrega, poboljšanje seksualne funkcije, kao tablete za spavanje, analgetik, za zacjeljivanje rana, antialergijsko sredstvo, za kontrolu gojaznosti, prevenciju ateroskleroze i normalizaciju metabolizma.
Zahvaljujući odličnim diuretičkim svojstvima pomaže u liječenju infekcija urogenitalnog sustava i upala zglobova. Sadrži visok postotak vode, što ga čini izvrsnom namirnicom za dijetu. Celer ne samo da vas čini sitima jer ima malo kalorija, već i obiluje vlaknima, što smanjuje osjećaj gladi. Celer je izuzetno koristan za oči, kožu i kosu.
Sok od celera preporučuje se za liječenje urolitijaze, gastrointestinalnih bolesti, kao lijek za alergije, dijatezu, urtikariju i slično. Odlično čisti krv i liječi i najkompleksnije kožne bolesti. Konzumacija soka od celera s malo meda prije jela smanjuje apetit, poboljšava probavu i jača imunološki sustav. Često se koristi kao začinjeno bilje u mnogim jelima. Pulpa korijena celera je sočna, jakog mirisa i odlična je za salate.
Vitaminska salata
Ova salata se može pripremiti s korijenom celera, šargarepom, kupusom i jabukom. Kupus se sitno nasjecka, a ostali sastojci izrendaju na grubo rende. Salatu začinite biljnim uljem. Ova salata je pravo osvježenje za probavni sustav. Stabljike i korijen celera također se mogu koristiti za pripremu različitih jela: pirjani celer s povrćem ili pečeni celer. Kotlete možete napraviti od mješavine zobenih pahuljica i korjenastog povrća. Celer se sjajno slaže s jabukama, posebno kiselkastim sortama, šargarepom, ananasom – kako u salatama, tako i u varivima.
Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/vegetable-celery-healthy-organic-6949238/
Comments are closed