Crvena kokošja grinja Dermanyssus gallinae je krvopija koja prenosi razne bolesti.
Izuzetno štetne
U Evropi je prisutno oko deceniju i po. Veoma teško se uočava, a osim kokošiju na njenom meniju su i druge pernate vrste, kako domaće tako i divlje.
Aktivne su noću. Žive u skrovištima, a tokom noći izlaze i napadaju pernate žrtve. Mogu napasti sisare i ljude kada nema dovoljno hrane. Stalnim sisanjem krvi kokoške slabe, manja je iskorištenost hrane, prirast i broj jaja koja postaju sitnija. Problem može biti i veći, jer prenose prouzrokovače raznih oboljenja. Veoma brzo se razmnožavaju. Ženke žive kratko, ali polože i do 50 jajašaca. Optimalni uslovi za njihov razvoje je toplo vrijeme i visoka vlažnost.
Obezbijedite suho kupanje i dobru higijenu
Prisustvo grinja se manifestuje svrabom i iritacijom kože, zbog čega je jato nemirno. Životinje se ne mogu odmoriti, umorne su i iscrpljene. Perje opada.
Kako bi spriječili štete potrebno je stalno pratiti kako se životinje ponašaju. Najvažnija preventivna mjera je čistoća objekta u kome životinje borave. Reagovati treba što prije. Od prirodnih sredstava efikasno je posipanje i utrljavanje drvenog pepela. Najbolje je da kokoškama i drugoj peradi napravite bazen sa pepelom gdje će se same kupati (suho kupanje).
U slučaju jačeg napada potrebno se posavjetovati s veterinarom.
Comments are closed