Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Povtarstvo

Mrkva: Zašto nastaju deformacije i pucanje korijena?

20. kolovoza 2024.2 Minuta čitanja

Mrkva/šargarepa je povrće koje često zauzima centralno mjesto u vrtovima zbog svoje svestranosti i nutritivnih vrijednosti. Međutim, povremeno se može dogoditi da njen korijen postane deformiran, puca ili se razvija na neuobičajen način. Ovi problemi mogu frustrirati svakoga, ali uz pravilnu njegu i razumijevanje uzroka, lako možete izbjeći ove neugodnosti.

Iznenađujući oblici korijena

Navikli smo da je korijen mrkve vretenastog oblika, ali se može desiti da dobijemo deformisane oblike. Brojni su razlozi ove pojave. Kako bi izbjegli nastanak deformacija zemlja treba da je pripremljena, rahla, bez krupnog kamenja, koristi se zdravo, klijavo sjeme, poštuje se plodored, gustina sadnje, voda i hraniva treba da su dostupna biljci. Osim zemljišta, pojavi doprinose štetočine, poput nematoda i žičnjaka, i razne bolesti. Nedostatak vlage i nagle, obilne kiše doprinose pojavi čudnih oblika.

Za borbu protiv deformacija, isprobajte ovaj uzbudljiv trik: uvodite dugu rotaciju usjeva! To znači da je na istom komadu zemlje ne sadite barem 3 do 4 godine. Ako imate samo mali vrt, nemojte očajavati – evo sjajnog rješenja! Raspite zrnasti eko nematocid po površini gredice prilikom pripreme i lagano ga ukopajte. Ovaj netoksični čarobnjak za zemljište možete naći u vrtnim centrima, a efektivnost će biti veća ako zemljište dobro zalijete nakon primjene.

I ne brinite ako vaša mrkva izgleda deformirano – i dalje je nevjerojatno ukusna! Tako da slobodno poslužite svoje domaće mrkve bez straha; i deformirane šargarepe su potpuno jestive i u punom su skladu sa odličnim okusom.

Zašto korijen puca?

Mnogo je razloga zbog kojih korijen mrkve puca. Osnovni je neravnomjerno zalijevanje. Poslije perioda suše velika količina vode koju mrkva usvoji stvara pritisak u ćelijama i dolazi do pucanja. Bolja opcija je da ne zalijevamo red gdje su mrkve, već da redovno zalijevamo međuredni prostor. Drugi način je da mrkvu posadimo u kombinaciji  sa povrtnicama koje smanjuju isparavanje i osiguravaju ujednačeniju snabdjevenost vodom. Sličnu ulogu ima i malč koji stavljamo na površinu zemlje oko usjeva.

Na ovu pojavu utiče i slaba ishrana biljnim hranivima, ali i višak azota. Đubrivo bogato kalijem će smanjiti zastupljenost korijenja sa pukotinama. Izbjegavajte sjetvu na teškom, zbijenom, glinovitom zemljištu. Takođe, ne ostavljate mrkvu dugo u zemlji.

Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/carrot-vegetables-garden-crops-493103/

Related Tag:

Comments are closed

Povezani članci