Ljeto je vrijeme intenzivnog rasta za aroniju, ali i sezona kada je potrebna posebna pažnja kako bi se biljka zaštitila od štetnika i bolesti te osiguralo optimalno zdravlje i prinos.
Šta možemo uraditi?
Evo nekoliko ključnih savjeta za uspješnu njegu aronije u ljetnim mjesecima.
Praćenje zdravlja biljaka: Redovito pregledavajte aroniju kako biste na vrijeme primijetili početak bolesti ili infestaciju štetnicima. Brza reakcija može spriječiti širenje problema.
Suzbijanje štetnika i bolesti: Pri prvom znaku štetočina ili bolesti, primijenite odgovarajuće metode zaštite. Možete koristiti prirodne preparate.
Zalijevanje u sušnim razdobljima: Iako je aronija otporna na sušu, u ekstremno sušnim i toplim ljetima treba redovito zalijevati kako bi se osiguralo kontinuirano dobro zdravlje i razvoj plodova.
Okopavanje zemljišta i uklanjanje korova: Nakon zalijevanja, korisno je okopati zemlju oko biljaka kako bi se potaknuo bolji protok vazduha i vode te korijenu olakšao pristup kiseoniku. Redovito plijevite kako biste smanjili konkurenciju korova za hranjive materije.
Prihrana: U ljetnim mjesecima aronija može imati povećane potrebe za hranjivim tvarima. Ako je potrebno, primijenite odgovarajuće đubrivo prema potrebama biljke.
Rezidba i armatura: Ako primijetite da je biljka razvila suviše gust rast ili da su grane sklone padanju pod težinom plodova, razmislite o umjerenoj rezidbi kako biste potaknuli bolju ventilaciju i svjetlost unutar biljke. Grane pune plodova zavežite za armaturu ili poduprite račvastim kočevima.
Comments are closed