Mnogi iskusni vrtlari i entuzijasti biljaka dugo su se oslanjali na tradicionalne, provjerene metode za prihranu svojih biljaka. Jedno od najjednostavnijih, ali vrlo efikasnih organskih đubriva potiče od heljde. Ona je cijenjena u gastronomiji i narodnoj medicini, ali je izuzetna njena primjena kada je u pitanju uzgajanje biljaka.
Kako tečno đubrivo djeluju na usjeve?
Heljda je izvor hranljivih materija, što je čini odličnim prirodnim đubrivom koje sadrži niz esencijalnih makro i mikronutrijenata, koji doprinose zdravlju i rastu biljaka. Među ključnim sastojcima su kalijum, fosfor, sumpor, silicijum i željezo, koji se direktno prenose u tečno đubrivo, čineći ga bogatim hranjivim materijama. Kalijum je posebno važan za regulaciju vode u biljkama, dok fosfor stimuliše razvoj korijena i cvjetanje. Silicijum pomaže u jačanju biljnog tkiva, čineći biljke otpornijima na stres i bolesti.
Korištenje ovog đubriva možemo dovesti do poboljšanja zdravlja biljaka. Ako usjeve redovno prihranjujemo ovim đubrivom, biljke brže rastu, razvijaju snažniji korijenski sustav i postaju otpornije na štetočine. Takođe, osiguravaju produžen period cvjetanja, intenzivniju obojenost cvjetova, čineći vaše cvijeće ljepšim i trajnijim.
Laka priprema đubriva
Priprema ovog organskog đubriva je izuzetno jednostavna i zahtjeva samo dva osnovna sastojka: heljdu i vodu. Uzmite jednu supenu kašiku sirove heljde i stavite je u staklenu teglu. Uspite u nju 1 l vode sobne temperature, lagano promiješajte smjesu i ostavite je na sobnoj temperaturi tri do četiri dana.
Nakon toga, procijedite rastvor kako biste uklonili sjeme, a vodu koristite za zalijevanje biljaka u formi tečnog đubriva. Ova jednostavna metoda omogućava vam da biljkama pružite bogat izvor hranjivih tvari. Za optimalne rezultate, koristite vodu od heljde redovno, u skladu s potrebama vaših biljaka. Ova metoda je ne samo jednostavna, već i ekološki prihvatljiva, jer ne zahtijeva upotrebu kemijskih gnojiva.
Kada su u pitanju rasad i mlade biljke koristi se razrijeđen vodom u odnosu 1:50, dok se za zalijevanje usjeva na polju koristi se tokom vegetacije svakih 10 do 15 dana i nije potrebno razrjeđivanje vodom. Sobne biljke i cvjetnice zalijevajte u razmacima od 15 dana kako bi potaknuli rast, cvjetanje i poboljšali imunitet biljaka.
Foto: Freepik
Comments are closed