Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

  • Home
  • Priroda
  • Eko teme
  • Opasni pesticidi u hrani: Novi izvještaj PAN Europe otkriva zabrinjavajuće rezultate
Eko teme

Opasni pesticidi u hrani: Novi izvještaj PAN Europe otkriva zabrinjavajuće rezultate

30. rujna 2024.3 Minuta čitanja

U najnovijem izvještaju PAN Europe, zasnovanom na službenim podacima iz 2022. godine, otkriveno je da evropska hrana i dalje sadrži tragove zabranjenih pesticida. Ovaj alarmantan izvještaj ukazuje na to da se unatoč zabranama, toksične materije vraćaju u evropski lanac opskrbe hranom, često preko izvoza iz zemalja sa slabijom regulativom. Kako se ovo događa i koje su posljedice po zdravlje i životnu sredinu? Istražimo detalje.

Dvostruki standardi u regulativi

Prema izvještaju, evropske kompanije i dalje izvoze hemijske proizvode koji su zabranjeni unutar EU u zemlje s manje strožim regulativama. Ove supstance, kada se koriste u proizvodnji hrane izvan EU, zatim se uvoze nazad u Evropu. U suštini, pesticidi „izlaze kroz vrata i ulaze kroz prozor“. Ovaj sistem ne samo da ugrožava zdravlje potrošača u zemljama uvoznicama, već i stvara nelojalnu konkurenciju za EU poljoprivrednike koji poštuju stroge standarde.

Alarmantni nalazi iz izvještaja

Izvještaj PAN Europe otkriva prisutnost 69 različitih pesticida u uzorcima hrane. Među najopasnijim su:

Karbendazim: mutageni fungicid, toksičan za reprodukciju.

Linuron: herbicid povezan sa raznim zdravstvenim problemima.

Propikonazol: fungicid koji se dovodi u vezu s toksičnošću.

Klotianidin i tiametoksam: neurotoksični neonikotinoidi štetni za pčele.

Koje su namirnice najugroženije?

Prema podacima, čaj, kafa, začini i mahunarke pokazuju visoke stope kontaminacije: čaj 38, kafa 23, začini 13 i mahunarke 11 %. Uvezena hrana ima dvostruko veću vjerovatnoću da sadrži zabranjene pesticide nego hrana uzgajana unutar EU. Uvoz voća je pod povećalom jer pokazuje još veću stopu kontaminacije. Na primjer, 30 % grejpfruta, 26 % mandarina i 24 % limete izvan EU sadržavalo je ostatke zabranjenih pesticida. U Evropi, voće kao što su ribizle i banane također su zabilježile zabrinjavajuće stope. Najveće stope kontaminacije potiču iz zemalja poput Indije, Ugande, Kine, Kenije i Brazila. Unutar EU, Portugal, Malta i Poljska su među najugroženijima.

Nova legislativa i nada za budućnost u EU

Nedavno je Evropski parlament odbio zahtjev da se dozvole ostaci zabranjenih pesticida u uvoženoj hrani, što predstavlja važan korak ka zaštiti zdravlja potrošača. Ova odluka ukazuje na rastuću svest o potrebama fer konkurencije za svoje poljoprivrednike. Iz PAN Evropa navode da odluka Evropskog parlamenta pruža nadu za poboljšanje situacije sa zabranjenim pesticidima u hrani. Pozivaju sve evropske lidere da nastave s naporima kako bi osigurali da pesticidi zabranjeni u EU više ne ugrožavaju zdravlje građana.

Izvještaj PAN Europe ukazuje na ozbiljnu krizu koju je potrebno hitno riješiti. Dok se evropski potrošači suočavaju s rizicima od kontaminirane hrane kod nas se o tome šuti.

Foto: Freepik

Comments are closed

Povezani članci