Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Voćarstvo

Permakultura i vjetrozaštitni pojas

24. rujna 2024.3 Minuta čitanja

Vjetrozaštitni pojasevi u permakulturi pored funkcije zaštite od vjetra imaju još namjena. Orchard of Flavours navodi da mogu biti izvor ogrjevnog ili građevinskog drveta, izvor voćnih plodova, stanište za divlje životinje i izvor hrane za njih, utiču na mikroklimu, povećavaju sadržaj organske materije i ubrzavaju njenu razgradnju, sprečavaju eroziju zemljišta, smanjuje rizik od požara. Mogu imati i brojne druge funkcije.

Drveće i grmlje kao zaštita

Kada se koristi drveće i grmlje pojas treba da ima najmanje dva reda. Vjetrobrani bi trebali imati najmanje dva reda kako bi bili efikasni.

 

Postavljanje stubova i žičane mreže vjetrozaštitnog pojasa

Razmak između redova treba biti od 2 do 4 m, što omogućava optimalno djelovanje. U središnjem ili vjetrovitom redu, treba posaditi najviša stabla, udaljena između 3 i 6 m jedno od drugog. U spoljnim redovima, manja stabla i veći grmovi mogu se saditi na razmaku od 2 do 4 m, dok se najmanje grmlje postavlja na vanjskim rubovima, na udaljenosti od 1 do 2 m.

Važno je da vjetrozaštitna živica bude postavljena pod pravim uglom prema dominantnom smjeru vjetra. Žive ograde, s druge strane, treba da budu orijentisane prema granicama posjeda, a ne prema vjetru. Ovo može značajno uticati na efikasnost zaštite.

Osim drveća

Pored vjetrozaštitnih pojaseva od drveća i razni drugi prirodni materijali mogu da se iskoriste. Veoma česti su pojasevi sa organskom masom koja se kompostira. Izgrađuju se od dva reda vertikalnih stubova koji imaju visinu od 3 do 4 m. Sa obe strane se postavlja žičana mreža, a unutrašnjost se ispunjava organskim materijalom. Efekt vjetrobrana se postiže nagomilanim materijalima koji, iako djelimično propuštaju vjetar, značajno smanjuju turbulencije. Ova strategija omogućava stvaranje stabilnijih mikroklimata, što je korisno za rast i razvoj biljaka.

Žičana mreža ne samo da pruža potporu za puzavice, kao što su Passiflora edulis i Sechium edule, već i igra ključnu ulogu u stvaranju složenog ekosistema. Ove biljke će imati koristi od hladovine koju stvara struktura, što im pomaže da se bolje razvijaju, dok istovremeno doprinose procesu kompostiranja. Ova kombinacija materijala i biljaka ne samo da poboljšava zaštitu od vjetra, već i povećava plodnost zemljišta i potiče biodiverzitet, stvarajući održiviji i produktivniji prostor za uzgoj.

Foto: FB/Orchard of Flavours

Comments are closed

Povezani članci