U srcu judejske pustinje, otkriće drevnog sjemena donijelo je nevjerojatnu priču o ponovnom rođenju. Međunarodni tim botaničara, farmera i istoričara uspio je uzgojiti izumrlo stablo iz sjemena, starog otprilike 1000 godina, pronađenog u pećini, objavio je Nature Communications Biology. Ovo otkriće ne samo da otvara nova vrata u proučavanju biljaka, već i osvjetljava ljekovita svojstva koja su možda korištena u drevnim medicinskim praksama spomenutim u Bibliji.
Sjemenska priča i ljekovita svojstva drevnog drveta
Tokom arheoloških iskopavanja 1980-ih, u pećini u judejskoj pustinji pronađeno je sjeme datirano između 993. i 1202. godine nove ere. Ovo sjeme, iako staro oko 1000 godina, pokazalo je nevjerojatnu održivost, što je potaknulo istraživače da pokušaju proklijati. Nakon godina pažljivog uzgoja, stablo, nazvano „Šeba“, naraslo je u visinu tri metra, čime je simboliziralo otpor i dugovječnost prirode. Istraživači vjeruju da je ovo drvo pripadalo rodu Commiphora, čija su smola i lišće često korišteni u drevnim ritualima i medicini.
Jedna od najuzbudljivijih spoznaja o drvetu „Šeba“ su njegova jedinstvena ljekovita svojstva. Analize su otkrile prisutnost hemijskih spojeva poput pentacikličnih triterpenoida, poznatih po svojim protuupalnim efektima, te skvalena, antioksidansa koji se koristi u kozmetici. Ovi spojevi ukazuju na to da su lokalni ljudi svjesno uzgajali ovo drvo, vjerojatno prepoznajući njegove potencijalne koristi za zdravlje.
Osim toga, istraživači smatraju da bi smola „Šebe“ mogla biti povezana s „tsori“, ljekovitom materijom koja se spominje u Bibliji. Iako stablo još nije procvjetalo, njegov značaj nadmašuje samo botaničku klasifikaciju. Ovo otkriće otvara nova pitanja o drevnim medicinskim praksama i njihovom mjestu u savremenom svijetu.
Otkriće iz 1000 godina starog sjemena predstavlja fascinantan spoj prošlosti i sadašnjosti. Dok istraživači nastavljaju proučavati ovo jedinstveno stablo, njegovo postojanje nas podsjeća na vrijednost prirode i znanja koje su naši preci posjedovali. Možda će „Šeba“ biti ključ za ponovno otkrivanje drevnih ljekovitih praksi, pružajući nove uvide u svijetu botanike i medicine.
Foto: Nature Communications Biology
Comments are closed