Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Povtarstvo

Pred nama je jesenja sadnja crvenog luka

29. rujan 2024.3 Minuta čitanja

Pred nama je jesenja sadnja crvenog luka koji je tolerantan na niske temperature i dobro podnosi zimske uslove. Možemo ga saditi na otvorenom i u plastenicima. Ima dvije namjene: kao mladi luk i glavice. U sušnim godinama može imati veći prinos nego luk iz proljetne sjetve. Za sadnju odgovaraju ozime sorte.

Birajte mjesto sadnje i vrijeme

Da bi naša sadnja lučica uspjela veoma je bitno gdje ih sadimo. Crveni luk u jesenjoj sadnji je osjetljiviji u odnosu na proljetni kada je u pitanju lokacija. Izbjegavajte sjenovita mjesta. Zemljište treba biti duboko, rastresito, neutralne ph reakcije. Izbjegavajte teška, nepropusna zemljišta i mjesta gdje dolazi do stagnacije vode.Višak vlage u zemljištu je najveći neprijatelj ovog usjeva i dovodi do njegovog propadanja.

Vrijeme sadnje treba biti prilagođeno vremenskim uslovima. Obično se ozimi crveni luk sadi oko sredine oktobra. Optimalan termin treba da obezbijedi mladim biljkama da razviju korijen i da se pripreme za prezimljavanje. Suviše rana sadnja znači da će luk ući u zimu suviše razvijen čime se smanjuje otpornost na niske temperature, a suviše kasna ne daje vrijeme da biljke razviju korijen. Biljke luka treba da imaju razvijena 3 do 4 lista kako bi uspješno prezimile.

Na otvorenom ili u plasteniku, za mladi luk ili glavicu?

Sadnja može da se obavi na otvorenom ili u plastenicima na unaprijed pripremljenom zemljištu ili gredicama. Izbjegavajte sadnju na istom mjestu zbog nakupljanja prouzrokovača oboljenja i štetočina, jednostranog iscrpljivanja zemljišta. Kada je u pitanju baštenska sadnja na pripremljenoj gredici se motičicom naprave plitki jarci, a lučice (male lukovice) se sade na dubinu 3 do 5 cm. Pazite da je korijen okrenut prema dnu. U iskopane jarke možete dodati pepeo drveta koji će da hrani mlade biljke i da tjera štetočine. Razmak u redu treba da se kreće od 8 do 10 cm ako planiramo da luk uzgajamo zbog glavica. U slučaju da ćemo brati mladi luk razmak može biti mnogo manji.

Često se u amaterskim baštama razmak u redu smanjuje na 3 do 5 cm. Ovako gusta sadnja omogućava berbu dva uroda: mladog luka i glavica. Kao mladi luk čupa se svaka druga biljka i tako dobiva prostor za nesmetan razvoj glavica. Razmak u redu se kreće od 15 do 30 cm. U stvarnosti, međuredni razmak treba da prilagodimo prostoru koji je potreban biljkama da se razvijaju i rastu i širini motičice kojom plijevimo korov i razbijamo pokoricu na površini zemlje ako se pojavi tokom vegetacije.

Ako sadite luk za proizvodnju mladog luka u plastenicima ili niskim tunelima razmak je manji. Sadnja može da bude kontinuirana, odnosno da sadnju obavljat eu turama  7 do 15 dana kako bi duže vrijeme imali mladi luk. Nakon sadnje grabljama zagrnite posađene lučice i zatvorite jarke. Tako će lučice biti zaštićene od atmosferskih uticaja.

Na otvorenom se može pokriti agrotekstilom, suvom bujadi, malčom.

Comments are closed

Povezani članci