Nadstrešnica koja se može produžiti i uvući poput krova kabrioleta štiti jabuke od nevremena, jake kiše i pruža im potpunu sunčevu svjetlost kada se vrijeme razvedri. Kabriolet nadstrešnica je samo jedna od ideja rođenih iz izuzetne saradnje naučnika, uzgajivača i proizvođača u poljoprivredi.
Smanjuju upotrebu sredstava za zaštitu bilja
Bert Lotz vodi tim za primijenjenu ekologiju na WUR-u i predvodi projekt ‘Groene Gewasbescherming’ (Zaštita zelenih usjeva), koji finansira Ministarstvo poljoprivrede, prirode i kvaliteta hrane (LNV). Ističe da projekt razvija nove sisteme uzgoja koji održivo štite usjeve od bolesti, štetočina i korova.
“Naš projekt ima za cilj značajno smanjenje upotrebe sredstava za zaštitu bilja u poljoprivredi i hortikulturi do 2030. godine“, kaže Lotz.
Groene Gewasbescherming sastoji se od različitih podprojekata, svaki usmjeren na specifičnu vrstu uzgoja: uzgoj ljiljana, jabuka i jagoda. Svaki projekt ima svoj vlastiti think tank i fokus grupu, posvećene određenoj vrsti kultivacije. Lotz naglašava da su u proces inovacija direktno uključeni uzgajivači i kompanije koje žele postati zelenije.
Projekt je doveo do kombiniranog paketa rješenja, poput pametnog plodoreda, uzgoja otpornih sorti i implementacije rubne trake sa biljkama za insekte s ulogom oprašivanja i kontrole štetočina.
Kabriolet nadstrešnica za jabuke
Prilagodljiva nadstrešnica za uzgoj jabuka, poznata kao kabriolet, jedno je od najinovativnijih rješenja nastalih iz ovog projekta. Radi se o sistemu automatskih, rastezljivih zidova i krovova koji okružuju voćnjak, neka vrsta rastezljivog staklenika. Lotz kaže da senzori reaguju na okolinu. Kada detektuju kišno vrijeme, sistem automatski reaguje i raširuje se. Kada se vrijeme razvedri, sistem se povlači. Kabriolet nadstrešnica predstavlja odgovor na različite izazove s kojima se suočava sektor uzgoja jabuka, uključujući gljivičnu trulež plodova uslijed vlage i oštećenja od nevremena. Također značajno doprinosi smanjenju upotrebe sredstava za zaštitu bilja do 70%.
Ljiljani i jagode uzgojeni u stakleniku
Također je bilo potrebno pametno rješenje za prelazak na biološku kontrolu štetočina u sektoru uzgoja jagoda. U novom pristupu, jagode se uzgajaju iz sjemena u staklenicima u kojima se bore protiv štetočina pomoću korisnih insekta grabežljivci. Stakleni štiti jagode od sjetve sjemena do formiranja sadnica od bolesti i štetočina. Takođe, stvaraju se optimalni uslovi sa odgovoarajućom apsorpcijom vode i hranjivih materija. Na prijedlog stručnjaka za njih je u jednom dijelu staklenika postoje biljke na kojima predatorski insekti napreduju i imaju uslove da se razmnožavaju i povećaju populaciju. Kada se štetočina pojavi korisni insekti imaju razvijenu populaciju koja je sposobna da ih eliminiše.
Sektor uzgoja ljiljana također je tražio inovativna, zelena rješenja. Suština konvencionalnog uzgoja ljiljana je četverogodišnji ciklus u kojem se umnožavaju lukovice. Sve se to događa na otvorenom, gdje su lukovice osjetljive na viruse i gljivice. Kako bi proizveli dovoljno novih lukovica uprkos ovim rizicima, uzgajivači koriste insekticide i fungicide. Lotz navodi da je Think tank uvidio privlačnost premještanja uzgoja lukovica u staklenike, gdje bi se ovaj proces mogao odvijati bezbjedno i bez potrebe za proizvodima za zaštitu bilja. Ideja se pokazala efikasnom i nakon godinu dana u stakleniku, lukovica bez virusa može se premjestiti u polje, gdje se uzgaja još godinu dana. Budući da lukovice ne pate od virusa, uzgajivač ne mora koristiti sredstva za zaštitu usjeva protiv insekata koji inače prenose te viruse.
Foto: Wageningen University & Research
Comments are closed