Zima je vrijeme kada priroda ulazi u svoj zimski san, a snijeg postaje njen neizostavni pratitelj koji ima i značajan uticaj na biljke. Snježni pokrivač može biti blagodat, ali u nekim situacijama može izazvati i ozbiljne probleme za biljke. Kako snijeg utiče na naše vrtove i šta možemo učiniti da zaštitimo bilje tokom hladnih mjeseci? Otkrijte sve prednosti i nedostatke snijega za biljke, kao i praktične savjete za zimsku zaštitu.
Zaštitnik bilja
Snijeg je prirodni izolator koji pruža mnoge koristi za biljke tokom zime. Kada pada pahuljasti snijeg, on djeluje kao zaštitni sloj, sprječavajući smrzavanje biljaka i njihovih korijena. Uzimajući u obzir da snježni pokrivač ima nisku toplinsku provodljivost, on stvara izolaciju koja čuva bilje od ekstremnih hladnoća. Osim toga, ublažava temperaturne fluktuacije između dana i noći, čime se smanjuje stres na biljkama.
Snježni pokrivač je od izuzetne važnosti za prezimljavanje biljaka. On štiti korijenski sistem i osnovu biljaka od oštrih zimskih uvjeta. Za većinu biljaka, čak i onih koje su prirodno otporne na hladnoću, snježni sloj pruža dodatnu zaštitu, čime se smanjuje rizik od oštećenja usljed niskih temperatura. Idealna debljina snijega za optimalnu zaštitu je do 30 cm, jer previše tanak sloj ne pruža dovoljnu izolaciju.
Kada izaziva štete?
U većini slučajeva snijeg ima pozitivan učinak, ali postoje situacije kada može postati štetan za biljke. Previše gust sloj snijega, posebno kada dolazi do otapanja i ponovnog smrzavanja, može prekinuti dotok kiseonika do biljaka. Ovaj smrznuti sloj, koji se formira naglo, može dovesti do stvaranja snježne plijesni, posebno na ozimim žitaricama i travnjacima.
Snijeg koji pada iznenada i u velikim količinama može uzrokovati ozbiljna oštećenja drveću, posebno četinarima zbog toga što se zadržava na iglicama. Grane čempresa ili bora mogu biti pod velikim opterećenjem, što može dovesti do lomljenja grana. To ne samo da stvara otvorene rane, već povećava rizik od gljivičnih oboljenja.
Za zaštitu biljaka od štetnog snijega, važno je poduzeti nekoliko mjera kako bi spriječili moguće štete. Previše snijega sa grana drveća i žbunja treba pažljivo odstraniti, čak i tokom snježnih padavina. Drveće i grmlje s oblikom koji može biti podložan deformacijama treba povezati konopcem ili trakom prije zime, kako bi se spriječila oštećenja usljed težine snijega. Ako dođe do oštećenja kore, najbolje je odrezati granu, čak i ako je mraz, kako bi se spriječilo daljnje širenje oštećenja.
Foto: Pixabay
Comments are closed