Svjetski dan bez plastičnih vrećica, koji se obilježava 12. 9., služi kao podsjetnik na hitnost rješavanja globalnog problema zagađenja okoliša. Ove godine, nova studija organizacije Ocean Conservancy dodatno ističe važnost konkretnih koraka u smanjenju upotrebe plastičnih vrećica i njihovog utjecaja na morski ekosustav.
Među pet najštetniji zagađivača mora
Plastične vrećice, iako naizgled nevažan predmet u svakodnevnom životu, predstavljaju ozbiljnu prijetnju morskom okolišu. Na Svjetski dan bez plastičnih vrećica, istraživanje Ocean Conservancyja pruža važne uvide u ovaj problem i naglašava značaj državnih mjera za njegovo rješavanje. Studija je pokazala da su plastične vrećice među pet najštetnijih uzroka zagađenja mora, često završavajući u želucima kornjača i drugih morskih životinja, gdje uzrokuju fatalne posljedice.
Zabrana plastičnih vrećica u Sjedinjenim Državama dovele su do smanjenja njihovog prisustva na plažama i u vodenim putevima za 29 %. U periodu od 2022. do 2023. godine, smanjenje broja prikupljenih plastičnih vrećica ukazuje na pozitivan utjecaj državnih zabrana koje su od 2020. godine postale sve prisutnije.
Kratko se koriste, a ostaju u prirodi stotinama godina
Posebno zabrinjavajuće je to što su plastične vrećice imale prosječan vijek trajanja od samo 12 minuta, dok se njihovo razgradnja traje stotinama godina.
Plastika je u opticaju tek od 1907. godine, a stručnjaci procjenjuju da neka plastika može trajati stotinama godina prije nego se razloži u prirodi. Obično raspadanje vrećica traje od 20 do 500 godina što zavisi od vrste plastike od koje se izrađuju, njihove debljine, izloženost sunčevoj svjetlosti i drugih faktora.
Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/search/plastic%20bag%20ocean/?pagi=2
Comments are closed