Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Zaštita bilja

Tajne preživljavanja štetnih insekata tokom zime

28. rujna 2024.3 Minuta čitanja

Kada sezona u voćnjacima, baštama i cvijetnjacima polako završava, mnogi misle da su se oslobodili štetnih insekata. Ipak, male napasti imaju svoje načine za preživljavanje zime, često se povlačeći u skrivene kutke i siguran zaklon. U ovom tekstu istražujemo kako štetni insekti pronalaze utočište tokom hladnih mjeseci i što možemo učiniti da ih suzbijemo.

Sklanjaju se od zime

Niske temperature ne odgovaraju štetnim insektima, koji se povlače u različita zimska skloništa. Prezimljavanje može se odvijati u različitim oblicima: kao odrasli insekti, oplođene ženke, jaja, larve ili lutke. Odrasli insekti često pronalaze utočište u opalom lišću, malču, ili se sklanjaju u pukotine u kori drveća. Plastenici, ako nisu pravilno očišćeni, također su idealno mjesto za njihov zimovanje.

Neki insekti se skrivaju u zemlji ili u organskoj masi koja truli, kao što je kompost. Zanimljivo je da temperatura unutar kompostne gomile može dostići visoke vrijednosti, ali nerijetko ostane dovoljno niska da omogući prezimljavanje štetnika.

Krompirova zlatica se već povukla u zemlju i ostaće sve dok krompir ne nikne i zemlja se zagrije. Obično se zadržavaju na parcelama gdje smo uzgajali krompir, zbog toga je neophodno poštovati plodored i mijenjati lokaciju sjetve. U zemlji prezimljavaju larve gubara, žičara i brojnih drugih štetočina. Takođe, tu su i rovci. Ženke rovca i larve prezimljavaju u zemlji, ali vole topla područja. Zato ih možemo naći u plastenicima, kompostu, stajnjaku i gomilama organske mase koja truli.

Brojne štetočine voćnih vrsta prezimljavaju na račvištima grana i u pukotinama kore. Preporučuje se četkanje i postavljanje pojaseva od platna i papira okolo debla. U pojaseve se zavlače larve i odrasli. Potrebno ih je kasnije pokupiti, zgnječiti i/ili spaliti. Četkanjem ćemo ukloniti i jaja insekata sa površine kore.

U voćnjaku insekti se skrivaju u opalim plodovima i lišću, a štetočine su često blizu korjenovog vrata stabla i ispod krošnje. Kada je jak napad štetočina koje prezimljavaju u opalom lišću i plodovima potrebno je sanitarno čišćenje voćnjaka i uklanjanje sakupljene mase.

Provjerite plastenike i sobne biljke

Veliki broj insekata će izabrati plastenike kao mjesto gdje će se sakriti tokom hladnih dana, a prednost je što će biti zaštićeni i od svojih neprijatelja.

Tripsi, leptiraste lisne uši, vunaste uši, grinje mogu da neometano nastave svoj životni ciklus u toploti naših stanova i kuća na sobnim biljkama i na biljkama u grijanim plastenicima.

S obzirom na različite strategije preživljavanja štetnih insekata, važno je da plastenike očistimo i pripremamo za zimu, redovno provjeravamo u kakvom su stanju biljke u domaćinstvu. Posebno pregledajte donju stranu listova, jer se veliki broj štetočina tamo nalazi.

Foto ilustracija: Freepik

Comments are closed

Povezani članci