Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Voćarstvo

Utjicaj visokih temperatura na plodove voća i povrća

13. Augusta 2024.4 Minuta čitanja

Prisilno dozrijevanje plodova predstavlja izazov i prijetnju, posebno u kontekstu promjenjivih klimatskih uvjeta. Visoke temperature i abiotički stresovi, poput suše i intenzivnog sunčevog zračenja, mogu uzrokovati prerano sazrijevanje grožđa, voća i povrća, što utječe na kvalitetu i tržišnu vrijednost proizvoda. Ovaj tekst istražuje uzroke prisilnog dozrijevanja, njegove posljedice i strategije za ublažavanje tih problema.

Šta su uzroci i kakve su posljedice?

Visoke temperature i abiotički stresovi su ključni faktori koji doprinose prisilnom dozrijevanju plodova. Promjena klime uzrokuje ranu zrelost plodova, što može negativno utjecati na kvalitetu. U vinogradima, visoke temperature mogu uzrokovati brže sazrijevanje grožđa, što dovodi do nesklada između tehnološke, fenolne i aromatične zrelosti. Slični problemi javljaju se i u voćnjacima i povrtnjacima, gdje visoke temperature mogu uzrokovati opekotine na plodovima i smanjiti kvalitetu proizvoda.

Prisilno dozrijevanje može rezultirati nizom problema u kvaliteti plodova:

Kod grožđa prisilno sazrijevanje može uzrokovati smanjenje boje vina, lošu polimerizaciju tanina i neželjene biljne note. Ove promjene mogu značajno utjecati na okus i aroma vina. Opekotine od sunca na voću poput jabuka i krušaka mogu uzrokovati truljenje i smanjiti kvalitetu plodova. Visoke temperature mogu uzrokovati promjene u boji i teksturi plodova, smanjujući njihovu komercijalnu vrijednost. U povrtlarstvu, visoke temperature mogu ometati bojenje plodova i uzrokovati neusklađeno sazrijevanje, što dovodi do smanjenja kvalitete i produženja vremena berbe. Suša i visoka temperatura sprečavaju usvajanje hraniva. Mnoge biljke gladuju, a nedostaci hraniva su vidljivi na plodovima i cijeloj biljci. Kod paradajza i paprike je veoma izražena vršna trulež zbog nedostatka kalcija, ali i ožegotine plodova zbog jakog sunca.

Da li možemo nešto učiniti?

Da bi se ublažili efekti prisilnog dozrijevanja, moguće je primijeniti različite agronomske strategije i tehnike, ali je pitanje koliko imate znanja, vremena, fizičke spremnosti i kolike su vam finansijske zalihe. Sjetva sorti i hibrida koji su otporniji na visoke temperature može pomoći u očuvanju kvalitete plodova.

Kako je riješeno pitanje navodnjavanja? U ovakvim uslovima ovo pitanje se nameće kao glavni faktor uzgajanja bilo koje biljne vrste. Ukoliko nemate riješeno ovo pitanje, promijenite vrste koje uzgajate, prilagodite se novim usjevima. Kontrolirano navodnjavanje može pomoći u regulaciji temperature i očuvanju kiselosti, aroma i polifenola u plodovima. Navodnjavanje iznad krošnje može biti posebno učinkovito.

Zaštitite usjeve od sunca. Zamislite da cijeli dan stojite na suncu. Vi možete pobjeći, ali biljke ne mogu. Upotreba zaštitnih supstanci poput kaolina i antiperspiranata može smanjiti štetne učinke sunčevog zračenja. Također, mreže za zasjenjivanje mogu pomoći u zaštiti plodova od prekomjernog izlaganja suncu.

Možete regulisati tempo dozrijevanja plodova. Tehnike poput defolijacije ili oštre rezidbe izdanaka mogu usporiti nakupljanje šećera i pomoći u ravnoteži između fenolne i tehnološke zrelosti.

Koristite znanje. Biostimulansi, poput onih na bazi algi, nude obećavajuće rješenje za ublažavanje stresnih uvjeta. Ovi proizvodi mogu poboljšati fiziološku otpornost biljaka na stres i pozitivno utjecati na kvalitetu plodova, uključujući voće i povrće.Razvijaju se nove metode zaštite, poput primjene prirodnih supstanci koje štite plodove od opekotina, čime se smanjuje šteta uzrokovana visokim temperaturama.

S obzirom na sveprisutne klimatske promjene i sve veće temperature, prisilno dozrijevanje plodova postaje sve važniji problem u poljoprivredi. Razumijevanje uzroka i posljedica ovog fenomena, zajedno s primjenom preventivnih agronomskih strategija i inovativnih rješenja poput biostimulansa, može značajno pomoći u očuvanju kvalitete i tržišne vrijednosti plodova. Ulaganje u ove strategije bit će ključno za održivost i profitabilnost u budućem vinogradarstvu, voćarstvu i povrtlarstvu. Prilagođavanje na nove uslove će vas koštati vremena, sticanja novog znanja i finansijskog ulaganja.

Foto: https://pixabay.com/photos/grapes-fruits-sun-food-fresh-3550742/

Komentari su zatvoreni

Povezani članci