Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Hrana iz prirode

Uzgajanje klica – Zdravlje iz sjemena

10. studenoga 2024.5 Minuta čitanja

U ovo doba godine manje se bavimo uzgajanjem biljaka, ali ne morate se odreći sjetve biljaka. Možete uzgajati klice u svojoj kuhinji. One su jednostavan, jeftin i zdrav način da poboljšate svoju ishranu. Bogat su izvor vitamina, minerala, proteina i antioksidanata, a njihova konzumacija doprinosi jačanju imuniteta, boljoj probavi i detoksikaciji organizma. S obzirom na to da se lako uzgajaju i ne zahtijevaju puno prostora, one su savršen izbor za svakog tko želi živjeti zdravije.

U eri kada je hrana puna pesticida, zagađenog vazduha, i ubrzanog načina života, one postaju pravi „superhrana“ koja može poboljšati naše zdravlje. Bez potrebe za velikim ulaganjima, uz minimalan trud, možete uživati u svim blagodetima koje pružaju.

Šta su klice i zašto su zdrave?

Klice su mladi, proklijali izdanci biljaka koje sadrže izuzetno veliku koncentraciju hranjivih materija. One su bogate vitaminima, mineralima, esencijalnim kiselinama, antioksidantima i proteinima. Zbog svoje bogate nutritivnoj vrijednosti, klice imaju ljekovita svojstva i smatraju se superhranom.

Pomažu u jačanju imuniteta, regulišu probavu, detoksikuju organizam i pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji uzrokuju starenje i razne bolesti. Najbolje je konzumirati ih sirove jer tada zadržavaju najveću količinu hranjivih tvari. Možete ih dodavati salatama, namazima, supama ili čak sušiti i koristiti za pripremu brašna.

Koje vrste možemo uzgajati?

Klice možete uzgajati iz različitih vrsta sjemena, uključujući žitarice, mahunarke i kupusnjače. Svaka vrsta klica ima specifičan okus i koristi, pa možete odabrati one koje vam najviše odgovaraju:

Pšenične klice – Jedne od najpoznatijih klica koje se brzo razvijaju i bogate su vitaminom E i vlaknima.

Klice brokule – Poznate po svom antioksidativnom djelovanju, izvrsne su za jačanje imuniteta.

Klice rotkvice – Imaju pikantan okus i pomažu u poboljšanju probave.

Klice amaranta – Jačaju krvne sudove i dobar su izvor proteina.

Klice lana – Korisne za čišćenje crijeva i borbu protiv crijevnih parazita.

Klice graška, pasulja i soje – Bogate su proteinima i idealne za vegane i vegetarijance.

Kako ih uzgajati kod kuće?

Uzgajanje klica kod kuće je jednostavno i ne zahtijeva specijalnu opremu. Sve što vam treba su sjeme, teglica, gazu, gumicu, voda i strpljenje.  Najbolje je koristiti sjeme iz organske proizvodnje. Možete ga nabaviti u bio prodavnicama ili koristiti domaće, nespravljene sjemenke. Prvo isperite sjeme kako biste uklonili nečistoće.

Staklena tegla treba biti srednje veličine, dovoljno velika da primi sjeme, a opet kompaktna da ne zauzima previše prostora. Na otvor teglice stavite gazu i učvrstite je gumicom. Ovaj korak sprječava da prašina i nečistoće uđu u klice, a istovremeno omogućava odlijevanje viška vode.

Uzgajanje klica pšenice Foto: Ranka Vojnović

Uvečer, stavite dvije kašičice sjemena u teglicu i prelijte ih s dovoljno vode da nivo vode bude dva prsta iznad sjemena. Ostavite da sjeme upije vodu tokom noći. Ujutro, vodu izlijte i stavite teglicu na svijetlo, ali ne direktno na sunce. Svakog dana ispirite sjeme 2-3 puta kako biste spriječili razvoj truljenja. Preporučuje se korištenje vode koja je odstajala 1-2 sata kako bi se smanjila mogućnost kontaminacije. Klice će početi klijati za 3-5 dana, ovisno o temperaturi. Kada dostignu dužinu od 3 do 5 cm i počnu dobivati zelenu boju, spremne su za konzumaciju. Možete ih čuvati u frižideru, prekrivene gazom, i konzumirati 2-3 dana, a maksimalno 5 dana nakon što su sazrele. Svježe klice su najzdravije i najukusnije.

Kako se koriste u ishrani?

Klice su izuzetno svestrane i mogu se koristiti u mnogim jelima. Idealne su za obogatiti vašu svakodnevnu ishranu jer dodaju ne samo nutritivne vrijednosti, već i svježinu i teksturu. Možete ih dodati u sve vrste salata. Kombinujte ih sa svježim povrćem i začinskim biljem. Dodajte ih u namaze od sira ili kao dodatak smutijima za brz i zdrav obrok.

Klice možete koristiti kao ukras za supe i variva ili ih dodati neposredno pred kraj kuhanja. Osušene i samljevene u brašno koriste se za pripremu palačinki, kolača i drugih jela.

Kome nisu preporučljive?

Iako su klice bogat izvor hranjivih tvari, postoje i određene grupe ljudi koje bi trebale izbjegavati konzumaciju klica. Prije svega to su osobe sa celijakijom. Klice koje sadrže gluten, kao što su pšenične, nisu preporučljive za osobe koje pate od celijakije. Za njih su bolji izbor klice od vrsta čije sjeme ne sadrži gluten. Osobe koje imaju problema s dvanaestopalačnim crijevom trebaju se posavjetovati s ljekarom prije nego što počnu konzumirati klice. Nisupreporučljive za djecu mlađu od 12 godina, jer njihov probavni sistem možda neće moći u potpunosti obraditi sve hranjive materije.

Foto naslovna: Pixabay

Comments are closed

Povezani članci