Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Ljekovito i ukrasno bilje

Zavrtite mirisni vrt u svom dvorištu: Spiralna revolucija začinskog bilja

12. Aprila 2025.2 Minuta čitanja

Zaboravite na uvelo bilje iz supermarketa i skupe začinske mješavine, mirisni raj možete stvoriti doslovno ispred svojih vrata. Spiralna gredica za začinsko bilje nije samo vrtni hit među ljubiteljima samoodrživog života, već i pravi primjer kako priroda i dizajn mogu funkcionisati ruku pod ruku. Uz malo truda, nekoliko kamenova i nešto zemlje, vaš vrt može postati izvor svježine, ukusa i inspiracije. Spiralna gredica nije samo korisna, ona je simbol povratka prirodi, održivosti i uživanja u jednostavnim stvarima. Svaki listić peršuna koji uberete iz vlastite spiralne bašte nosi sa sobom ne samo ukus, već i zadovoljstvo koje dolazi iz stvaranja nečeg vlastitim rukama.

Praktično, lijepo i funkcionalno

Ova pametno dizajnirana forma koristi princip visinske razlike i sunčeve ekspozicije kako bi svakoj biljci pružila idealne uslove, od sušnih i sunčanih vrhova do vlažnih i sjenovitih podnožja.

Prvi korak je priprema terena. Odaberite sunčano mjesto, jer bilje voli svjetlost i toplotu. Za optimalan razvoj biljaka, spirala treba da ima prečnik od oko 3 m. Zatim pomoću pijeska nacrtajte spiralu koja treba imati otvor prema južnoj strani. Unutar nacrtane spirale iskopajte zemlju za dubinu ašova, postavite zaštitnu mrežu i možete položiti foliju kao osnovu. Na nju stavite drenažni sloj od šljunka debljine 10 cm.

Nakon toga pristupite zidanju začinske spirale. Kamenje se postavlja poput suhozida, bez maltera. Mogu se kosristiti cigle, daske, pletena ograda. Obično se koristi prirodni kamen, kao što je krečnjak, koji danju upija toplotu, a noću je oslobađa. Visina centralnog dijela spirale treba da dostigne visinu kukova prosječno visokog čovjeka. Visina zid au spirali se smanjuje kako se ide prema vanjskoj strani i površini zemlje. Prostor između zidova se ispuni kvalitetnom zemljom.

Poslednji korak je odabir i sadnja različitih vrsta začinskog bilja poštujući njihovu potrebu za vodom i toplotom. Na vrh sadimo vrste kojima odgovara da je suho i toplo. To su lavanda, ružmarin, majčina dušica, origano, limunska trava. U središnjem dijelu je umjerena vlaga i tu najbolje uspijevaju žalfija, luk vlasac, kopar, peršin. U donjem dijelu posadite melisu i mentu, a na samom izlazu iz spirale, gdje je najveća vlaga, odlično će uspijevati vodena menta i kiselica.

Foto: Freepik

Comments are closed

Povezani članci