Rezidba nije samo običan zahvat na voćnim stablima, to je umjetnost koja pomaže voćnjacima da ostanu zdravi, produktivni i estetski uređeni. Redovno provođenje ove mjere doprinosi boljoj ventilaciji krošnje, sprečava širenje bolesti i parazita, te podstiče plodonošenje. Od vrste rezidbe, vremena izvođenja, pa sve do same tehnike, sve igra ključnu ulogu u zdravlju i opstanku voćnjaka. Upoznajte se s osnovnim vrstama rezidbe voćaka koje će vam pomoći da dođete do bogatog i zdravog ploda.
Zimska, zelena i sanitarna rezidba
Rezidba voćaka se može podijeliti u nekoliko različitih vrsta, u zavisnosti od vremena i svrhe, a svaka ima svoje specifične prednosti:
Zimska rezidba se vrši dok voćna stabla miruju, u periodu vegetativnog mirovanja, kada je drvo u “spavanju”. Razlikujemo rezidbu za formiranje uzgojnog oblika i proizvodnu rezidbu.
Rezidba za formiranje uzgojnog oblika se obavlja u prvim godinama života biljke i služi za stvaranje uravnoteženog i funkcionalnog oblika krošnje. Pravilno oblikovana krošnja znači ravnomjeran rast grana, što omogućava optimalno izlaganje sunčevoj svjetlosti i raspored cvjetova i plodova. Ovaj oblik rezidbe garantuje estetski ugodan izgled stabla, ali i omogućava lako održavanje i berbu.
Na odraslim voćkama, proizvodna rezidba ima za cilj upravljanje rastom i plodonošenjem. Ova vrsta orezivanja poboljšava plodnost stabla, uklanjanjem starih, oštećenih ili sterilnih grana, te podsticanjem rasta novih i plodnih. Ovaj postupak pomaže da se stablo održi u odgovarajućoj veličini, sprečavajući ga da postane preveliko ili previše glomazno, a istovremeno omogućava optimalnu količinu plodova.
Zelena rezidba se obavlja u ljetnjem periodu, tokom vegetacije voćnjaka, i fokusira se na uklanjanje suvišnih, oštećenih ili bolesnih grana. Cilj je da se poboljša izlaganje plodnih grana suncu, čime se doprinosi boljoj fotosintezi i kvalitetnijem plodonosnom procesu. Osim što doprinosi zdravlju stabla, zelena rezidba poboljšava ventilaciju i osvjetljenje krošnje, sprečavajući širenje parazita i bolesti. Ova rezidba je korisna za oblikovanje stabla i poticanje mladih, plodnih grana.
Sanitarna rezidba je specifičan oblik rezidbe koji se vrši s ciljem uklanjanja svih oštećenih, bolesnih ili suvišnih grana. Ovaj postupak je ključan za očuvanje zdravlja stabla i prevenciju širenja bolesti i parazita. Redovno uklanjanje bolesnih ili oštećenih dijelova stabla pomaže da voćka bude vitalnija, otporna na spoljne faktore i sposobna za rast i plodonošenje u narednoj sezoni. Obično se izvodi u jesen, poslije opadanja listova.
Foto: Freepik
Comments are closed