Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Hrana iz prirode

Agar agar u prahu: Tajna savršenih deserta i jela

3. Februara 2025.3 Minuta čitanja

Agar agar je svestran, prirodan i zdrav sastojak koji može unaprijediti vaše kulinarske vještine, bilo da pripremate deserte, supe, umake ili džemove. Zbog svoje jednostavnosti i mnogobrojnih prednosti, odlična  je alternativa želatini i savršen dodatak svakoj kuhinji. Njegova popularnost raste zbog svojih prednosti u odnosu na želatinu.

Od čega se dobiva i koje su prednosti?

Ovo je biljna alternativa želatini, dobivena iz crvenih morskih algi. Nema miris ni okus, što ga čini svestranim za mnoge recepte. Često se koristi za zgušnjavanje i želiranje jela, a posebno je popularan među veganskom, vegetarijanskom i halal ishranom. Brzo se otapa u tekućini i stvrdnjava na sobnoj temperaturi, što štedi vrijeme. Sadrži vlakna koja podržavaju probavu, pomažu u regulaciji šećera u krvi i mogu pomoći u smanjenju holesterola.

Upotreba je jednostavna. Pomiješajte ga s tekućinom (voda, sok, mlijeko), prokuhajte dvije do tri minute dok se ne otopi, a zatim ohladite u kalupu na sobnoj temperaturi. Stvrdnuće se bez potrebe za stavljanjem u frižider.

Kako se koristi?

Agar agar je svestran i može se koristiti u pripremi raznih jela: u desertima, supama, umacima, džemovima. Najčešće se koristi za pripremu deserta i džemova, ali i za zgušnjavanje raznih supa. U džemovima smanjuje količinu šećera.

On sam mijenja želatin koji potiče od životinja u skoro svakom receptu, ali je količinu potrebno smanjiti za tri puta. Kako bi rad sa agar agarom bio zadovoljstvo i kako bismo dobili dobre rezultate potrebno ga je rastvoriti u toploj vodi ili drugoj tečnosti, poput kompota, supa, voćnih napitaka. Obično je odnos praha i vode u proporciji jedna čajna kašičica praha o čaša tekućine. Kako bi se rastvorio i nabubrio ostavite ga 15 minuta, a nakon toga umiješajte u tečnost koju trebate zgusnuti i kuhajte dok ne proključa uz stalno miješanje. Na kraju sklonite posudu sa šporeta i dodajte preostale sastojke deserta ili jela.

Na šta treba paziti?

Možemo ga zamijeniti želatinom, ali kao što smo već naveli on je životinjskog porijekla. Osim toga, koriste se pektin, ksantanska guma (E415) ili karagenan ( E407).

Prekomjerna konzumacija može izazvati probavne smetnje, poput nadimanja i plinova. Ako ga koristite prvi put, počnite s manjim količinama i pratite reakciju organizma. Mali je broj ljudi koji pokazuju simptome alergije.

Foto: Freepik

Related Tags:

Comments are closed

Povezani članci