Vrelo ljeto je izazov kada imate baštu/vrt.
Biljke na udaru visokih temperatura
Vreli ljetni dani mogu biti pogubni za biljke koje uzgajamo. Svojim aktivnostima možemo pomoći, ali i ubrzati njihovo propadanje.
Upotreba mreža za sjenčenje pokazala se izuzetno korisnom. Mogu biti različite gustine i propusnosti. Najčešće se koriste za paprike i paradajz. Povećanje zaštite može biti od koristi u uslovima ekstremno visokih temperatura.
Za sjenčenje se koriste i visoke biljke poput: kukuruza, suncokreta, čičoke, visokih mahuna.
Malčiranjem ćemo spriječiti isparavanje vode iz zemljišta, smanjuje se zalivna norma, sprečavamo pregrijavanje zemljišta i korijena.
Odakle dobivate vodu? Da li je vaša bašta blizu rijeke, potoka, izvora ili imate pumpu za vodu? Zalijevanje obavljajte u jutarnjim satima, smanjićete stres kod biljaka zbog razlike u temperaturi okoline, same biljke i vode kojom zalijevate.
Šta trebate izbjegavati?
Prije svega izbjegavajte zalijevanje hladnom vodom, kao i često zalijevanje malim količinama vode. Biljke od hladne vode dobijaju stres i slabi im imunitet, mogu i da uvenu. Mala količina vode u plitkom površinskom sloju zemlje rezultira razvojem korijena u tom sloju. Korijen ne prodire u dubinu, što smanjuje otpornost biljaka na vrućinu i sušu. Zalijevanje treba biti većim količinama vode i manjim brojem zalivnih termina.
Prilikom zalijevanje ne treba kvasiti biljke. Neke biljke su posebno osjetljive. U prvom redu su to paradajz, paprika, krompir, mahune, ali kupusnjače vole da se kvase. Prazite na gustinu biljaka. Ona treba da bude optimalna. Suviše rijetka i pregusta sadnja i sjetva imaju svoje negativne posljedice koje se ispoljavaju tokom suše.
Comments are closed