Nakon zatvaranja nuklearne elektrane u Fesenhajmu, Francuska se suočava s izazovom upravljanja nuklearnim otpadom, izvještava Euronews. U nastojanju da pronađe inovativno rješenje, energetska kompanija EDF predlaže recikliranje niskoradioaktivnih metala u svakodnevne predmete poput pribora za jelo, lonce i kvake za vrata. Ovaj ambiciozni plan otvara pitanja o sigurnosti, etici i uticaju na zdravlje, dok se Francuska priprema za javnu raspravu o ovom kontroverznom projektu.
Kontroverze i kritike
EDF planira da koristi samo metale s „veoma niskim nivoom radioaktivnosti“, a kontaminirani materijali biti prebačeni u specijalizovane objekte za obradu. Ako dobiju potrebna odobrenja, nova reciklažna postrojenja će se prostirati na 15 ha u blizini zatvorene fabrike i mogla bi obraditi do 500.000 t niskoaktivnih metala u narednih 40 godina. Slični procesi već su uspostavljeni u Švedskoj, Nemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama.
Iako EDF naglašava sigurnost svojih planova, kritike dolaze od antinuklearnih aktivista koji tvrde da ne postoji siguran nivo izloženosti radioaktivnosti. Čak i male doze zračenja mogu povećati rizik od raka, a istraživanja pokazuju da će se neki radioaktivni ostaci zadržati u konačnom proizvodu. Francuski zakon je do 2022. godine zabranjivao recikliranje niskoradioaktivnog otpada, ali su novim propisima otvorena vrata za ovakve inicijative.
Prijedlog i kritike
Javnost će imati priliku da se izjasni o predloženom projektu do februara 2025. godine. Osim toga, biće potrebne izmjene u zakonodavstvu i ekološke dozvole za legalan rad reciklažnog centra. EDF tvrdi da bi reciklaža mogla smanjiti potrebu za novim sirovinama i smanjiti otpad, dok kritičari ističu da javno zdravlje treba biti prioritet.
Francuska se nalazi na raskrsnici između ekološkog napretka i rizika po javno zdravlje. Zakon je do 2022. godine zabranjivao upotrebu niskoradioaktivnog otpada, što je bila iznimka u EU gdje je ministarska uredba objavljena u februaru 2022. omogućila recikliranje niskoradioaktivnog otpada pod određenim uslovima. Ako EDF-ov projekt dobije zeleno svjetlo, mogao bi postaviti presedan za slične inicijative širom svijeta. Dok se čekaju odluke javnosti i vlasti, ostaje neizvjesno da li će ovaj kontroverzni projekt postati stvarnost. U međuvremenu, pitanje ostaje: Jesmo li spremni za upotrebu pribora za jelo napravljenog od recikliranih materijala iz nuklearnih elektrana?
Foto: Pixabay
Comments are closed