Zemljišta koja imaju visok sadržaj gline odlikuju se jedinstvenim karakteristikama. Njihova struktura je kompaktna i teška, zbog toga je uzgajanje biljaka otežano. Međutim, poboljšanjem njegove strukture, odabirom pravih tehnika i izvorom biljnih vrsta i sorti možemo imati odlične rezultate i visoke prinose.
Teško za obradu
Glinovito zemljište ima visoku sposobnost zadržavanja vode i zbijanja, što otežava obradu, ograničava rast i razvoj korijena, utiče na usvajanje biljnih hraniva. Ne treba ga obrađivati kada je previše vlažno. Kako bi postalo što lakše za obradu potrebno je popraviti njegovu rahlost i razbiti zbijenu, kompaktnu strukturu. Ovo ćemo postići dodavanje organske materije poput komposta, stajnjaka, sjetvom zelenišnog đubriva. Osim što ćemo poboljšati strukturu, obogatiti sadržaj hraniva i drugih korisnih materija, djelovaćemo i na drenažu zemljišta,odnosno poboljšaćemo njegove vodno- vazdušne karakteristike.
Za ovakvo zemljište ključno je osigurati dobru drenažu i spriječiti stagnaciju vode. Gredice trebaju biti izvišene, a oranje prilagođeno kako bi osigurali ocjeditost i oticanje suvišne vode. Međutim, to je mač sa dvije oštrice. U sušnim godinama ovako pripremljene gredice se brzo isušuju i treba ih češće i obilnije zalijevati.
Šta uzgajati na ovakvom zemljištu?
Tri su problema sa ovim zemljištem koja se ističu, ako želimo sijati i saditi na njemu. Vrste koje uzgajamo moraju biti sposobne da se prilagode visokom sadržaju vode, povremenoj stagnaciji, isušivanju tokom žarkog ljeta i zbijenosti.
Od voćnih vrsta preporučuje se sadnja jabuka, krušaka, šljiva i trešanja. Od povrtnih kultura preporučuju se kupusnjače i krompir. Dajte šansu tikvicama, tikvama, zelenoj salati. Uz navodnjavanje dobro će uspijevati paprike i paradajz, jer ako je sušno ljeto patiće od nedostatka vlage u zemljišta. Crveni i bijelu luk mogu imati odlične prinose, ako obezbijedite uzdignute gredice. Od ljekovitog bilja odlično uspjeva žalfija, a od cvijeća izbjegavate lukovice i gomolje koji cijele godine ostaju u zemlji. Mogu da istrunu zbog stagnacije vode tokom kišne jeseni, zime ili proljeća.
Foto: Pixabay
Comments are closed